Diyabet, size gizlice yaklaştığı için genellikle “sessiz hastalık” olarak adlandırılır. Prediyabet ve tip 2 diyabetin öncüsü olan yüksek kan şekerinin dışa dönük semptomları yoktur.

Kan şekeri seviyenizi kontrol etmeniz gerekiyorsa, her zaman bir doktorla konuşabilirsiniz. Ancak diyabet teşhisine giden yolda ilerleyip ilerlemediğinizi görmek için daha az müdahaleci bir ipucu arıyorsanız, günlük içme alışkanlıklarınızı inceleyin.

Belirli içme alışkanlıklarının kan şekerinizi nasıl sağlıksız seviyelere yükseltebileceğini ve zamanla sorunlara neden olabileceğini bilmek, bu kötü içecek alışkanlıklarını daha sağlıklı olanlarla değiştirmenize yardımcı olabilir.

2. Özel kahveler

Sorun kahvenin kendisi değil; siyah kahve sağlıklı polifenollerle doludur. Bununla birlikte, kahveyi tatlı kremalarla değiştirmek, kahve fincanınızı bir kutu gazlı içeceğe eşdeğer hale getirir.

Yüksek kalorili, yüksek yağlı tatlandırıcılar veya kremalar eklemek, normal kahve içeceğinizin kilo almanıza neden olma olasılığını artırır. Kan şekerini kontrol etmek isteyenler için en kötü içme alışkanlıklarından biri, yüksek şekerli ve yağlı özel kahveler tüketmektir.

Kahveyi sade tüketmek en sağlıklı seçimdir, şeker ve krema ile zararı artmış kahve tercihinden vazgeçin.