Ütülerde görülen yaygın sorunlardan biri kireçlenmedir. Birçok yeni nesil ütü piyasaya sürüldüyse de bu sorun hala görülebilmektedir.

Bazı yöntemleri kullanarak bu durumun önüne geçebilir ve kıyafetlerinizi koruyabilirsiniz. Yöntem konusunda doğru olanı uygulamak önemli diğer türlü ütünün işlevselliğine zarar verebilirsiniz.

Ütü yaparken, ütü masasının kalitesinin de çok önemli olduğunu bilmekte fayda var. Çünkü ütüden çıkan sıcaklık ve buhar, ütü masasına ulaşarak, geri kıyafete ulaşıyor. Bunu sağlamak için, ütü masasına, ütü bezi serilmesi uygun olacaktır.

2. Ütü Yapma Sıklığı

Ütünüzü, günlük ve giyeceğiniz kıyafet için yapmak yerine, topluca yapmanız, ütünüzün sağlığı için gereklidir. Her gün yeniden ısınmasındansa, haftada bir kez ısınıp, işi bitince uygun şekilde temizlenip kaldırılması, işinizi kolaylaştıracaktır.

Ütünün ısınması, içindeki suyun bünyesindeki kirecin, ütünüze yapışmasına sebep olacaktır. Bu yüzden, sık sık ısınmasını ve kullanılmasını değil, haftalık kullanılmasını sağlayarak, kireç oluşumunu en aza indirebilirsiniz.