İnsanlar teknoloji sayesinde rahatlığa eriştiler ve birbirleri ile iletişimi keserek yalnızlaşmaya başladı. İnsan, kendini bir birey olarak düşündüğünde kaliteli bir yalnızlık geçirmek ister ama akıllı cihazlarda zaman geçirmek insanın kendisi ile zaman geçirmek değildir.

Kendisiyle zaman geçirmek isteyen insan zaten içine kapanıktır ve iletişim kurmasını bilmektedir. Çünkü kendisine nasıl saygı gösteriyorsa insanlara aynı saygıyı gösterir. İnsan sosyal bir varlık olduğundan dolayı iletişim kurmak ister ve iletişim kurmak içinde başka insanlar arar.

İnsan doğru bir iletişim kurması içinde kendini bireysel olarak sağlıklı şekilde ifade etmesi gerekir ama birçok kendini ifade edemediğinden iletişim becerileri zayıftır. İletişim kurmakta eğitim gerektirir ve her şeyi başında eğitim vardır. İşte en büyük 3 iletişim hatası…

1. Sürekli Kendinden Bahsedenler

İnsanlar kendinden bahsetmeyi sever ama bir şeyin fazlası ne kadar zararsa, bir insanın sürekli kendinden bahsetmesi de o kadar zararlıdır. Her şeyin bir dengesi ve ölçüsü vardır, bu kural insanlar arasındaki iletişimde de geçerlidir.

Örneğin yeni bir insanla tanışıyorsunuz ve kendinizden sürekli bahsederek, karşınızdaki insanın konuşmasını engelliyorsunuz. Sürekli kendini bahseden insanın egosu kontrolden çıkmıştır. İnsan birisiyle iletişim kurduğu egosunu kontrol etmek zorundadır. İletişim kurmada ve iletişim kurarken de akışta kalmanız gerekmektedir. Buradaki akışta kalmak demek sohbet ederken negatif ya da pozitif içeren her şeyi dinleyerek ve sohbet keyif alarak kaliteli zaman geçirmek demektir.