İnsanlar teknoloji sayesinde rahatlığa eriştiler ve birbirleri ile iletişimi keserek yalnızlaşmaya başladı. İnsan, kendini bir birey olarak düşündüğünde kaliteli bir yalnızlık geçirmek ister ama akıllı cihazlarda zaman geçirmek insanın kendisi ile zaman geçirmek değildir.

Kendisiyle zaman geçirmek isteyen insan zaten içine kapanıktır ve iletişim kurmasını bilmektedir. Çünkü kendisine nasıl saygı gösteriyorsa insanlara aynı saygıyı gösterir. İnsan sosyal bir varlık olduğundan dolayı iletişim kurmak ister ve iletişim kurmak içinde başka insanlar arar.

İnsan doğru bir iletişim kurması içinde kendini bireysel olarak sağlıklı şekilde ifade etmesi gerekir ama birçok kendini ifade edemediğinden iletişim becerileri zayıftır. İletişim kurmakta eğitim gerektirir ve her şeyi başında eğitim vardır. İşte en büyük 3 iletişim hatası…

2. Suçlayıcı Konuşanlar

İnsanlar gözlem yapmadan ve kulaktan dolma bilgilerle kafasında önyargı oluştururlar. Oluşan önyargılar insanlarla konuşma sırasında suçlayıcı bir tavır içerisine girmenize neden olur. Kafanızdaki önyargıları silebilirsiniz ama bir süre sonra ön yargılar tekrardan oluşacağı için pek fazla takmayın. İnsanın önyargılar üretmesi normal.

Çünkü beyin elinde bilgi olmadığın için karar verirken kendi kendine aşırı düşünerek kolaya kaçıyor. Beynin düşünceleri kontrol etmeyi öğrense, insan zaten kolaya kaçmak için harcadığı enerjiyle zorlu işlerin üstesinden rahatlıkla gelebilir.