Günlük aktiviteleri engelleyen hatırlama, düşünme veya karar verme yeteneğindeki bozulmayı tanımlayan genel bir terim olan demans, özellikle belli bir yaştan sonra tehlikeli boyuta gelebiliyor. Bununla birlikte, uzmanlar bilişsel hastalığın yaşlanmanın normal bir parçası olmadığını söylüyor.

Bir kişinin hastalığın birçok biçiminden birini geliştirip geliştirmeyeceğini etkileyen bir dizi risk faktörü vardır. Birçoğu genetiktir. Bununla birlikte, bazıları çevresel veya davranışsaldır.

Yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, sağlıksız bir alışkanlık ile bunama arasında bir bağlantı buldu ve bireyin bunu geliştirme şansını ikiye katlayabileceğini buldu.

Sonraki

2. Uyku Beyniniz İçin İyidir

Kıdemli yazar Charles Czeisler, “Bu ileriye dönük çalışma, katılımcıların ortalama yaşı 76 iken başlangıçtaki uyku eksikliğinin, önümüzdeki dört ila beş yıl içinde bunama ve tüm nedenlere bağlı ölüm riskini iki katına çıkardığını ortaya koyuyor” dedi. Uyku ve Sirkadiyen Bozukluklar Bölümü başkanı uzman doktor ise “Bu veriler, uykunun beyin sağlığı için önemli olduğuna dair kanıtlara katkıda bulunuyor ve uykuyu iyileştirmenin ve uyku bozukluklarını tedavi etmenin Alzheimer hastalığı ve ölüm riski üzerindeki etkinliği hakkında daha fazla araştırmaya duyulan ihtiyacı vurguluyor.”

Araştırmacılar bulgularının uykuyu ve uykunun bunama ve ölümle ilişkisini konu alan daha ileri çalışmaları teşvik edeceğini umuyorlar.

İkinci yazar Uyku Bölümü’nden Stuart Quan, “Çalışmamız, yaşlılarda çok kısa uyku sürelerinin ve kalitesiz uykunun bunama ve erken ölüm riskini artırdığını gösteriyor. Yaşlı yetişkinlerde sağlıklı uykuya daha fazla odaklanılmalıdır.” ve Sirkadiyen Bozukluklar eklendi.

Yeterince uyku almanın tek faydası demanstan korunmak değildir. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına göre, diğer faydaları arasında daha iyi bağışıklık, kilo yönetimi, azaltılmış stres ve ruh hali iyileştirme, okulda ve işte performansı iyileştirmek için daha net bir zihin, daha iyi karar verme becerileri ve daha düşük kaza riski ve daha düşük bir kaza riski sayılabilir. diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunları riski daha düşüktür.

Sonraki