Dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın D vitamini eksikliği olduğu tahmin ediliyor. Sayı çok büyük ve bu eksiklik genellikle insanların hemen ilgilenmesini gerektiren birçok sağlık sorununa yol açabilir.

Tabii ki, bu belirtiler sadece bu eksiklikten kaynaklanmaz, ancak birçok nedenden biri olabilir. Durum ne olursa olsun, aşağıda bahsettiğimiz belirtilerden herhangi birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, daima doktorunuza danışmalısınız.

D vitamini eksikliğinin nasıl göründüğü ve vücudunuzda bunu artırmaya yardımcı olabileceğiniz yolları öğrenin.

Saç dökülmesi

D vitamini, saç ve tırnaklarımızın büyümesi için gerekli olan protein olan keratini işleyen cilt hücreleri için gereklidir. Yani yeterli olmadığında keratin ihtiyaç duyulan düzeyde üretilmez ve saçlarımız zarar görür. Aslında, D vitamini eksikliği genellikle hem erkeklerde hem de kadınlarda alopesi ve saç incelmesi ile bağlantılıdır. Aynı sonuçlarla sonuçlanan birçok çalışma ve araştırma var, bu da beslenmemizde değişiklik yapılması gerektiği anlamına geliyor. casinoslot

Uyku sorunu

Bu vitamin, başarılı bir uyku düzenine sahip olmada çok önemli bir rol oynar. Araştırmalar, d vitamini eksikliğinin uykusuzluğa, uykunun bölünmesine, daha az onarıcı uykuya ve daha az uyku saatine yol açabileceğini göstermiştir. Bazı insanlarda, kişinin nefesinin düzenlenmediği ve bütün gece uykularını böldüğü uyku apnesine bile yol açabilir.

Hastalıklara açık hale gelirsiniz

Vücudunuzun ve bağışıklık sisteminizin hastalıklara ve virüslere karşı savunma olarak sahip olabileceği kalkanlardan biri de D vitaminidir. Dolayısıyla, vücudunuzda bu vitamin eksik olduğunda, virüslere yakalanmanız ve sık sık hastalanmanız çok daha kolay olur. D vitamini eksik olduğunda soğuk algınlığı, bronşit ve zatürree çok daha kolay olabilir. Yani bu vitamin solunum sisteminiz ve sağlığının korunması için çok önemlidir.

Kemik ve eklem ağrıları

Çalışmalar, D vitamini eksikliğinin ileri yaşlarda romatoid artrit geçirme şansını nasıl artırdığını göstermiştir. Bunun nedeni, kalsiyum emilimine yardımcı olarak vücudumuzdaki kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olmasıdır. Bir başka bilimsel inceleme, kronik kas ağrısı ve diğer kemikle ilgili sorunlardan muzdarip kişilerin daha düşük D vitamini seviyelerine sahip olma eğiliminde olduğunu gösterdi.

Sürekli yorgun hissetmek

Yorgunluğun stres, anksiyete, depresyon ve D vitamini eksikliği gibi birçok nedeni olabilir. Bu eksikliği olan 480 kişinin katıldığı bir çalışma, hepsinin yorgunluk yaşadığını gösterdi. Bunun nedeni, zayıf kemik ve kasların tüm vücudunuzun daha yorgun hissetmesine neden olabilmesidir. Diyetinizi düzeltmek ve takviye almaya başlamak, kaybedilen enerjiyi geri kazanmada başarılı olabilir.

Yaralar daha geç iyileşir

Şeker hastalığı olan kişilerin yaralarını iyileştirmekte zorlandıkları bilinmektedir, ancak bundan muzdarip değilseniz, o zaman D vitamini eksikliğiniz olabilir. Bu vitaminin yeni dokunun büyüme faktörlerini düzenleyebildiği gösterilmiştir. Ayrıca, bir çalışmada, bacak ülseri olan kişilerin bu eksiklikten muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğu gösterildi. Daha basit durumlarda, küçük yaraların iyileşmesinin anormal derecede uzun sürdüğünü fark edebilirsiniz, bu da d vitamini bakımından eksik olduğunuz anlamına gelebilir.