İnternet üzerinden hak sahibi olmamalarına rağmen yabancı dizi içeriklerini barındırıcı sitelerden çekerek yayın yapan illegal oluşumların gelirleri 1 milyon doların üzerinde.

İllegal Dizi Sitelerinin Gelirleri Milyon Dolarları Aşıyor!

Netflix gibi oluşumların Türkiye’ye girmesi sektörü çok etkilemişe benzemiyor. Tabi kullanıcı alışkanlıkları diye bir şey var. Ücretsiz bile olsa ziyaretçi yine alıştığı platforma gidiyor. Tivibu, Digitürk vb. birçok platform arşivlerini aştı ancak yine de korsan dizi – film sitelerinin oranları çok yüksek.

Alexa.com’un verilerine göre Kasım 2016 ‘da Türkiye’de en çok tıklanan 100 siteden 7’si korsan dizi film yayınlama üzerine. Statscrop.com’a göre ise bu 7 web sitenin aylık toplam geliri 110.000 dolar civarında.

İhtar ve Telif Bildirimleri Caydırıcı Değil!

Sürekli telif bildirimleri yapılsa da site yöneticisi alakalı içeriği kaldırıyor yoluna devam ediyor. Bu döngü böyle ilerliyor. Geçtiğimiz yıllarda korsan dizi içerik yayıncısı çok büyük bir site kapatılmıştı ve sahibi göz altına alınmıştı. Ancak bir süre sonra farklı bir uzantıyla o site hala yayında. Lafın özü bunun önüne geçmek hiçte kolay değil. Tabi en büyük zararı üreticiler ve legal yayıncılar görüyor çok ciddi bir gelir pastasından kayıp söz konusu.