sosyal-medyada-linc-kulturu
Sosyal Medya ve Linç Kültürü

Değişim kelimesi artık kendini karşılayamaz hale geldi. Çünkü değişimin hızı o kadar artıp bir o kadar da farklılaştı ki durum ve olaylara sadece değişimin etkisi demek imkansız hale geldi. Şüphesiz bu değişimin en olumsuz etkilendiği yer sosyal medya.

Sosyal Medya ve Linç Kültürü

Sosyal Medya insanları farklılaştırmaya başladı. Ruhsal ve zihinsel açıdan onlarla oynamaya başladı. İşin kötü tarafı insanların oynatan tarafın kendilerini sanması. Yeni amaçlar ve radikalizm o kadar ilerledi ki ahlaki değerler yok sayılmaya başladı. Ahlak en çok taşlanan şeydir toplumlarda bir nebze bunu anlayabiliriz. Peki ya vicdan? Peki insanlık…

Tabi bu yazının amacı sosyal mesaj vermek ya da insanlara doğru yolu göstermek olmayacak. Çünkü sosyal medya insanlara yeni özellikler verdi. Bu özelliklerden biri de yargılama iç güdüsü. Yargılayan insan eğer empati kurmuyorsa, bazı insani değerleri gütmüyorsa onun adı yargılama değildir. Günümüzde sosyal medya platformları artık hedef ve aranıyor ilanlarının mecazi olarak  kol gezdiği bir şeylere dönüşüyor.

İşin kötü tarafı bu dönüşüm hızla devam ediyor. Peki ya birkaç adım sonrası…