zor-zamanlarda-calismak

Oyalanmak tamamen zaman kaybıdır ve hemen terkedilmesi gereken bir davranıştır.

Özellikle şimdiki gibi tatil dönemlerinde herkesin kumsalda yattığını düşününce ofiste oturup çalışmak gerçekten sıkıcı bir hal alıyor. Yaz dönemleri şirketler için de çoğu zaman verimsiz geçebiliyor. Oyalanmak, ertelemek veya işleri son ana bırakmak insanlarda stresi arttırır, performansı düşürür ve en önemlisi sağlık açısından kötü etki bırakır.

Oyalanmanın ana kaynağı bahanelerdir. Bahanelerin de temel kaynağı negatif ruh halidir. Bu ruh halini ortadan kaldırmadan üretken olmamız mümkün değil. Öyleyse öncelikle üzerimizdeki negatif enerjiyi pozitife çevirip ondan sonra bahaneleri ortadan kaldırmamız gerekiyor.

Aşağıda en yaygın bahaneleri ve bunları nasıl aşabileceğimizi anlatacağım.

Nereden başlayacağımı bilmiyorum.
Zorlu bir problemle karşılaşınca donup kalıyoruz. Nereden başlayacağımızı bırakın ne yapmaya çalıştığımız hakkında fikrimiz bile olmuyor. Böyle durumlarda işin bir ucundan tutun gerisi gelir. Bu bahaneyi aşmanın en iyi yöntemi en küçük adımı atmaktır. Nereden başlayacağınız üzerinde çok fazla düşünüp vakit kaybetmeyin.

Bir nokta seçin ve tamamen ona odaklanın. Problemin zorluğunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Problemi daha küçük problemlere bölün ve çalışmaya başlayın.

Dikkatimi dağıtan çok fazla şey var.
Ortada zaten büyük bir projeniz ve yapmanız gerekenler listesi var. Bunun üstüne bir de gereksiz olduğunu düşündüğünüz bir sürü şey çıkacaktır. Ofis içi mailleşmeler, müşteri görüşmeleri, haberleri takip etme vb.

Tüm bunlar üst üste eklenince asıl görevinizden uzaklaşıp vaktinizi boşa harcarsınız. O yüzden kendinize bir takvim hazırlayın ve asıl işinizi en enerjik saatlerinizde yapmaya çalışın.

Bu çok kolay.
En kolay görevler en tehlikelileridir. Takviminizi oluştururken bu görevlere çok fazla zaman vermezsiniz. İş başına geçip bu görev üzerinde çalışmaya başladığınızda oluşabilecek en ufak bir problem bile takviminizi alt-üst edebilir. Bu yüzden hiçbirşeyi kolay görmeyin ve her göreve extradan birkaç gün verin.

Bunu sevmiyorum.
Üzerinde çalıştığınız projede sizi çeken hiçbir şey yok. Projenin size hiçbir şey katmayacağını ve en önemlisi de bunu yapmaktan zevk almayacağınızı düşünüyorsunuz. O zaman en iyi yöntem bunu hızlıca bitirip kurtulmayı deneyin.

Merdiven çıkmak çoğu insan için işkencedir. Bu yüzden çoğu insan merdivenleri koşarak çıkar. Böylece merdivenler hemen biter ve gitmek istediğiniz yerde olursunuz.

Bunu yapabileceğimi sanmıyorum.
Yöneticiniz size bir proje verdi ve siz gerçekten bunu yapabileceğinizi düşünmüyorsunuz. En kolay yol yöneticiye bunu yapamayacağınızı söylemek gibi geliyor ama yanlış.

Böyle durumlarda projeyi başarıyla bitirdiğinizi düşünün. Daha da önemlisi projede neler öğrenebileceğinizi ve kendinize ne kattığını düşünün. Böyle şeyleri kafaya takmak veya bunu bahane olarak öne sürmek kolay bir yol ama başarı zor olanı yapmaktır. Zincirinizi kırın ve işe koyulun.