Alışagelmiş Bilim Kurgulardan Farklı: Passengers (2016)

Biraz geç oldu ancak Passengers filmini izleme fırsatı buldum. Filmi beğendim vasat üstü diyebiliriz oyunculuk performansları güzel ancak karşımızda tam da bir bilim kurgu var demek kategorisindeki diğer sağlam filmlere haksızlık olabilir.

Passengers 2016 yapımı bir bilim kurgu filmi. Bilim kurgudan çok aşk, komedi ve drama öğelerini yoğun olarak barındırıyor. İşin bilim kurgu kısmı yabancı bir gezegen koloniye doğru gidilmesi ve üst düzey bir uzay gemisi tabi birkaç güzel uzay sahnesi de mevcut. Ancak uzay sahnelerinde bile romantizim ön planda 🙂 Filmin başrollerinde Jennifer Lawrence, Chris Pratt yer alıyor. İki oyuncuda iyi performans sergilemiş bu sebeple filmi izlerken hiç sıkılmıyorsunuz. Tabi Arthur rolüyle Michael Sheen‘i de unutmayalım filmde o da etkin bir rolde diyebiliriz.

Passengers Başarısız Bir Bilim Kurgu ama İyi Film

Başlık biraz garipsenebilir ama ben böyle düşünüyorum. Bilim kurgu olarak başarısız çok daha iyi bir film olabilecekken tamamen film bilim kurgudan çok başka öğeler ön plana çıkarılmış yani bu ikiliyi bir uzay gemisinden al normal okyanusta mahsur kalmış bir gemiye koy aynı film, adaya koy aynı film… Sorunda bu aslında okuduğum kadarıyla bilim kurguyu takip eden ana akım cepheden gelen tepkilerde bu yönde. Ancak film için kötü demekte doğru değil ikili ilişkiler, yalnız kalmak vs. farklı duygulara farklı bir bakış açısı sağlıyor.

Filmin Sonu Tatmin Edici Değil Devamı Gelir Mi?

Film de varacakları koloniye ulaşmadan 90 yıl önce uyanan Jim ve 89 yıl kala uyanan Aurora‘nın hikayesi bizi aslında kendine sarıyor. Ancak sonunda ne oldu devam filmi mi gelecek, izleyicilerin hayal gücüne mi bırakılmış çok fazla ucu açık şey var. Devam filmi olabilir belki farklı bir açıdan yine ele alınabilir çünkü bu hissi güçlü olarak hissediyorsunuz.

Passengers filmini izlemenizi öneririm. Film olarak dediğim gibi kötü değil kesinlikle sadece alışagelmiş bir bilim kurgu beklemek hele hele Interstallar ve The Martian filmleriyle kıyaslamak ya da aynı segmentte değerlendirmek kesinlikle doğru olmaz.