The-Martian-İnceleme

Filmi biraz geç olsa da izleme fırsatı buldum. Aslında biraz geç olması iyi oldu çünkü İnterstellar gibi harika bir filmden sonra açıkçası bu filme biraz mesafeli yaklaşmıştım zihnimde. Bir de yönetmen Ridley Scott olunca iyice önyargı oluşuyordu ki bir bakayım derken açtığım filmi gerçekten çok başarılı buldum. Filme yavaştan giriş yapalım, The Martian ülkemizdeki ismi Marslı filminin içeriği kısaca, Mars’a gönderilen astronot ekibi görevlerini yaparken çok şiddetli bir fırtına ile karşılaşır ve beklenmeyen bir biçimde aksilikler silsilesi meydana gelir. Bu aksiliklerin en büyüğü şüphesiz astronot Mark Watney’in fırtınada bağlantısı kopup bir anda ulaşılamaz olmasıdır.

Astronot ekibinin lideri Melissa Lewis için zaman kısıtlıdır. Bir an önce o bölgeden uzaklaşmaları gerekmektedir. Melissa bir karar verir ve Watney’i geride bırakarak ayrılırlar. O dakikadan itibaren hem onlar için hem de Nasa için Mark Watney ölü olarak kabul edilir. Kısa sürede Nasa bir basın klasik bir açıklama yapar. Ve ekip başka bir görev için başka bir rotaya gider.

Film işte tam olarak şimdi başlıyor… Mark Watney bir süre sonra kendisine gelir ve hayattadır. Tesadüf eseri vücuduna giren parça bir şekilde onu aslında hayatta kalmasını kolaylaştırmıştır. Mark Watney Nasa tarafından kurulmuş ve belirli koordinatlarda olan koruyucu ev diyelim, ona sığınır. İçinde bir süre yetecek kadar yiyecek, su, bazı materyaller ve ekip arkadaşlarının eşyaları vardır. Mark olayın şokunu kısa sürede atlatır ve deneyimli bir astronot olmasının yanı sıra aslında bir bilim adamıdır. Ben bilim adamı olarak nitelendirdim, filmi izledikten sonra hak verebilirsiniz.

Mark’ın tek amacı vardır. Dünya’ya dönmek peki bu nasıl olacak? Zaman kavramının farklılığını nasıl yenecek? Yiyecek ve su hatta olası durumlarla nasıl başa edecek? Gibi soruların cevaplarını filmde tatmin edici olarak alıyoruz. Dünya’ya yeniden kendini duyurduğunda ise film daha da renkleniyor tabi her şey yolunda gitmiyor. Ancak sürükleyici bir filmin verdiği keyifle tüm olan biteni izliyorsunuz. Bir yandan da inanç, özveri ve vazgeçmemenin nelere kadir olduğunu. Eğer izlemediyseniz mutlaka öneriyorum. Yazının başında adı geçti İnterstellar için özel bir yazı dizisi hazırlayacağım ilerleyen günlerde.

Marslı 2015 filminin İMDB puanu 8,3 fimde, Matt Damon, Jessica Chastain, Jeff Daniels, Sean Bean gibi yakından tanıdığımız isimler bulunuyor.