mark-zuckerberg-muslumanlar-aciklama

Geçtiğimiz günlerde hem basınımızda hem de dünya basınında  sıkça tartışılan Donald Trump’ın müslümanlar için sözlerine bugün sürpriz bir karşılık geldi. Trump İslamofobi’yi doruklarında yaşayan bir Amerikalı kendisine göre hiçbir müslüman Amerika topraklarına alınmamalı görüşünü benimsiyor, üstelik başkanlık adayı yarıştığı şu günlerde. Dünyada da geniş yankı bulan bu açıklama çok ciddi bir tepkiyle karşılaştı.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bugün bir açıklama yaptı.

Açıklama şu şekilde, 

Ben buradan Facebook topluluğundaki ve tüm dünyadaki Müslümanlara destek sesimi duyurmak istiyorum. Paris saldırılarından sonra (ki o haftadan nefret ediyorum) Müslümanların korkusunu ve diğerlerinin yaptığından duyacakları acıyı sadece tahmin edebilirim. Bir Yahudi olarak ailem bana tüm topluluklara karşı yapılan haksızlıklara karşı ayağa kalkmam gerektiğini öğütledi. Bir saldırı bugün size yapılmış değilse bile herhangi birinin özgürlüğüne gelen saldırı zamanla herkese zarar verecek. Eğer bu toplulukta bir Müslümansan ben Facebook’un patron olarak şunu bilmeni istiyorum: Burada her zaman hoş karşılanacaksın. Biz burada senin haklarını korumak için ve senin için barışçıl ve güvenli bir çevre yaratabilmek için savaşacağız. Çocuk sahibi olmak bize çok umut verdi ama bazılarının nefreti kindarlığa yenik düşmemizi kolaylaştırabilir. Umudumuzu kaybetmemeliyiz. Olabildiğince birarada durmalı birbirimizi hoş görmeliyiz ve tüm insanlara daha iyi bir dünya inşa edebiliriz.

Bu açıklama çok beğenilse de Avrupa ve Amerika’da İslamofobi inanılmaz bir yükselişte. Sağcı partilerin güç kazanması ve hükümetlere gelmesi de gelecek adın endişe verici. Zor bir zamanda yaşıyoruz ama gelecek çok daha zor olacak…