windows-10

Bu yaz piyasaya çıkan, Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarına ücretsiz güncelleme desteği vererek büyük beğeni toplayan Microsoft bu işin üretici firmalar yüzüyle ilgili de bir atılım yapmış durumda.

Bilgisayar üreticileri Dell, HP, Lenovo ve Asus gibi markaların Microsoft ile Windows işletim sistemleri anlaşması bulunuyor. Bu anlaşmaya göre üretici firmaların artık Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 değil sadece Windows 10 işletim sistemi kullanılan cihazları satışa sunması ve gerekli güncellemeleri yapması bekleniyor. Aslında üretici firmalar da Windows 10 işletim sistemli cihazları satışa sunmak istese de işlerin yavaş yürümesi ve sektörün ağır bir şekilde dönüşmesinden dolayı yeterince iyi bir süreç yönetmekte zorluk çekiyorlar. Bu durumun farkında olan Microsoft ise normalde 31 Ekim 2015 tarihinde dolan süreyi 31 Ekim 2016 yılına kadar uzattı. Böylece üretici firmalar bu tarihe kadar Windows 10’a geçişleri tamamlamış olacaklar ve diğer sürümlere sahip cihazların satışlarına da devam edebilecekler.

Microsoft tarafından resmi bir açıklama olmasa da bu haberin üzerine çıkan bazı söylentilere göre önümüzdeki yıl içerisinde Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına da Windows 10 güncellemesinin zorunlu kılınacağı yönünde. Bu durum bazı kullanıcıların hoşuna gitmeyebilir zira Windows 10’un çıkmasının üzerinden 3 aydan fazla süre geçse de birçok kullanıcı Windows 7 veya 8.1 kullanmaya devam ediyor. Ancak şuan için bu durum sadece bir söylentiden ibaret olduğunu hatırlatalım.