samsung-4k-ultrabook

Teknoloji ürünlerinin dünya devi olan Samsung, günümüzde inanılmaz önem kazanmış olan görüntü kalitesi konusunda büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. Halihazırda televizyon sektöründe kullanılan 4K ekran teknolojisi sayesinde çok yüksek oranda görüntü kalitesine ulaşabiliyoruz. Ancak dizüstü cihazların ekranlarında henüz bu teknolojiye sahip bir cihaz yoktu. Samsung ise bu teknolojiyi de yeni çıkaracağı dizüstü bilgisayar ile kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Ancak ülkemizde Samsung dizüstü bilgisayarlar resmen satılmıyor. BU nedenle 4k ekranlı bu dizüstünün de ülkemize gelmeyeceği düşünülüyor. Cihaz 15.6 bir ekrana, 8 GB RAM, 256 GB SSD, USB Type-C portları ve dört kanallı bir hoparlör sistemine sahip olacak. Tahmini satış fiyatı ise 1600 dolar civarında olacak dizüstü bilgisayarın ayrıca ekranının tamamen döndürülebilir ve tablet olarak kullanılabilecek farklı bir Ultrabook modeli de satışa sunulacak. Bu modelin ekranının ise 13.3 inch olması bekleniyor. Bu Ultrabook’un fiyatının ise 1400 dolardan başlayacağı düşünülüyor.

Samsung hem tablet olarak kullanılabilir Ultrabook modeli ve standart dizüstü modeliyle 4K ekran teknolojisini Kasım ayının sonunda yurtdışında satışa sunmayı planlıyor. Satışların ne kadar yüksek olacağı tartışılsa da günümüzün en önemli teknolojilerinden birisi olan 4K ekran teknolojisini ülkemizde göremeyecek olmak hüzün verici bir durum. Yine de Samsung resmi sitesi ve Best Buy kanallarından satışı yapılacak ürünün küçük bir ihtimal olsa da ülkemize gelebileceği düşünülüyor.