İtalyan bir mucit tarafından ilk olarak bulunan kolonya ülkemizde özellikle bayramların vazgeçilmez kokusu olan kolonya hemen hemen her evde bulunan bir kokudur.

Kokusu ve ferahlatıcı özelliği ile en çok limon kolonyası tercih edilmektedir.

Evde Limon Kolonyası Tarifi

Evde kolonya yapımı çokta zor değildir.  Kolonya genel olarak saf su, etil alkol ve kokulu esansların bileşiminden oluşan bir kimyasaldır.

Kolonya Türleri

Kolonya çeşitleri bileşiminde bulunan etil alkolün miktarı ve kullanılan esansın türüne göre farklı isimler almaktadır. Çoğunlukla limon kolonyası, zeytinyağı özü kolonyası, tütün kolonyası gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Genel olarak 100 ml bir kolonya içinde 80 ml etil alkol kullanılmış ise 80 oC’lik kolonyadır denilir. Evde bulunan malzemeler ile ev yapımı kolonya hazırlanışına göz atalım.

Ev Yapımı Kolonya Malzemeleri

  • 800 ml etil alkol
  • 185 ml saf su
  • 15 ml limon esansı

Hazırlanışı

  • Evde kolay ve güvenilir yollarla limon kolonyası yapımı için ilk olarak 800 ml etil alkol ve 15 ml limon esansı homonjen olarak karıştırılır.
  • Ardından bu karışıma 185 ml saf su eklenir ve tekrar karıştırılır.
  • Daha sonra kendi elinizle özel olarak ürettiğiniz kolonyayı özel süzme kağıdından yada süzme bezi ile süzmeniz gerekmektedir.

  • Eğer evde kolonya yapımı esnasında limon kolonyasının kendine has keskin ve ferah kokusu size ağır geliyorsa bu karışıma esans olarak yeşil çay, bergamat, portakal, mandalina kabuğu esansı, tarçın veya biberiye esansı gibi aromalar katabilirsiniz.

Evde Limon Kolonyası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde limon kolonyası yaparken etil alkol kullanmanız gerekmektedir. Etil alkol yapısı gereği yanıcı bir kimyasal olmasından dolayı bunu kullanırken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca evde kolonya yapımı için aromaların esansı ve etil alkol gibi kimyasal kullanmanız gereklidir. Ancak bu maddeleri kolay bulamayabilirsiniz.

Bu yüzden alırken merdiven altı ürün olmaması adına çok dikkatli alınması gerekmektedir. Kimyasalları alırken gerekli kalite belgelerinin olmasına dikkat etmenizde fayda vardır. Ayrıca her ne kadar kimyasal da olsa kokusunun sizi rahatsız edici seviyede olmaması gerekmektedir. Bu aşamada fiyatına da dikkat etmeniz oldukça faydalı olacaktır.