25Sürekli her türde filmler vizyona giriyor. Ancak kalite git gide düşüyor. Birbirinin kopyası ya da kopukluklarla dolu film izlemekten gına gelmişti ki, Don’t Breathe – Nefesini Tut adlı yapım imdada yetişti.

Gerilim, korku alanında başarılı bir yapım olması çok önemli. Bu kategori o kadar saçma yapımlarla işgale edildi ki kaliteli yapıma rastlanmıyordu. Ancak Don’t Breathe – Nefesini Tut senaryosuyla, işleyişi ile ve en önemlisi sürükleyiciliğiyle tam not almayı başarıyor.

Film Önerisi: Don’t Breathe – Nefesini Tut

Film ilk bakışta gençlik filmi intibası uyandırsa da kesinlikle öyle değil. 3 arkadaş Alex, Rocky ve Money hırsızlık yaparak para kazanıyorlardır. Şüphesiz bu hırsızlıklarda paçayı sıyırmalarının nedeni Alex babasının güvenlik şirketinde çalışması, Alex babasının bilgilerine gizlice ulaşıp evlere kurulan güvenlik sisteminin alarmının şifresini öğreniyor ve arkadaşlarıyla birlikte evlere girip hırsızlık yapıyorlar.

Aslında Alex hırsız değil tek amacı aşık olduğu Rocky’nin yanında olmak. Money ise tam bir serseri kısa yoldan zengin olayım, vurgun yapayım diye ortalıkta geziyor. Bir de Rocky’nin arsız sevgilisi bu. Kızlar hep serseriyi seçer ya işte o sebepten!

Rocky çok sorunlu bir aile ile yaşamak zorundadır. Tek dileği küçük kardeşine ve kendisine daha iyi bir gelecek sağlamaktır. Bir gün Money o süper zekası ile aldığı duyum üzerine bir iş ortaya atar. Kör bir adamın evine girerek kör adama ait zulayı patlatma fikrini ortaya atar. Bu kör adamın özelliği kızına araba çarpmıştır ve aile bir nevi kan parası gibi vs. bir şey ödemiştir. Kör adam köpeğiyle birlikte yalnız yaşamaktadır. Alex olayın çok büyük olduğunu ve yakalanırlarsa başlarının büyük belaya gireceğini söyler ve uzak durmaya çalışır.

nefesini-tut-2016-film-incelemeleri
Rock karakterini canlandıran Jane Levy performansıyla göz dolduruyor.

Rocky ise aradığı fırsatı bulmuştur. Tek bir vurgunla hayatını değiştireceği fikrine duyar duymaz aşık olmuştur adeta. Money ise tam bir aptal o zaten balıklama olayın içinde.

İşte bu noktadan sonra film başlıyor keyfini çıkararak izlemenizi şiddetle öneririm. Kesinlikle klişe değil ve birçok sürprizle sizi dumura uğratıyor.

faydali-icerik-film-incelemeleri-nefesini-tut-2016-dont-breathe
Don’t Breathe – Nefesini Tut (2016)

Don’t Breathe – Nefesini Tut Filmiyle İlgili Bazı Bilgiler 

  • Yönetmen koltuğunda Fede Alvarez oturuyor.
  • İMDB puanı 7,3
  • Süre 88 dakika
  • Tür olarak Gerilim, Korku ve Suç öğelerini barındırıyor.
  • Başrolde: Stephen Lang, Jane Levy ve Dylan Minnette yer alıyor.