star-trek-beyond-film-inceleme

Biraz geç olsa da Star Trek Beyond filmini izledim. Star Trek serisini çok severim. Üstelik yeni son iki filmi de başarılı bulmuştum.

Ancak Star Trek Beyond benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Film beklentilerimi hiç karşılamadı ve çok basit bir konu tercihi yaparak fantastik örgüsünden hiç faydalanmamış.

Klişe Bir İntikam Senaryosuna Film Heba Edilmiş

Film çok tek düze olmuş, iyi adamlar yardımsever ve tanımadıklarına yardım etmeye gider, kötü adam onları yemler ve iyi kötü kovalamacısı olur ve iyi kötüyü yener. Olay bundan ibaret bu spoiler bile değil filmin başında kimin kazanacağını biliyoruz ama bize zevk veren film lirik bir şekilde bir görsel bir şölen yaratması ve konunun içindeki sürprizler olacaktı. Film de çok sevdiğimiz Kirk, Spock muhabbeti yerine sıkça Bones, Spock muhabbetini gördük.

Jaylah diye yeni bir karakterimiz var aslında ilgi uyandırıcı ama hiç detay verilmemiş. Tek bir flashback bile yoktu. Kirk ise yaşadığı serüvenlerin üstüne kimlik bulma bunalımına girmiş ve o ukala, her durumda espri yeteneğini kaybetmeyen adam yerine somurtkan bir adam gelmiş.

Senaryo o kadar başarısız ki oyuncu performansları bile etkilenmiş

Boş vakitlerde izlenebilecek ama gerçek seriyi sevenler için pek de bir şey ifade etmeyecek bir yapım olmuş. Bilmiyorum en azından ben böyle hissediyorum. Çok daha iyi olabilirdi geçmişteki son film olan Star Trek Into Darkness’dan sonra olmamış, olamamış.

anton-yelchin-chekov-star-trek-beyond
Anton Yelchin (Chekov)

Film ile ilgili beni duygulandıran tek şey 27 yaşında hayatını kaybeden Anton Yelchin (Chekov) karakterini izlemekti.