kredi-karti-duzenlenmeleri-yayinlandi

Hükümet şu sıralar ekonomiyi canlandırmak için birçok paket açıklıyor. Kısa bir süre önce de kredi kartı ve kredi mağdurları için yapılandırma sözü gelirken bazı 9 taksit sınırlamaları 12 aya çıkarılacağı söylenmişti.

Kredi kartında taksit düzenlemesi Resmi Gazete’de Yayınlandı

Yapılan değişiklikler 27 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Böylelikle tüketicisi kredi borcu olanlar, kredi kartı borcu olanlar borçlarını 72 aya kadar yapılandırabilecekler. Kredi kartına taksit sayısı da böylelikle 12 olmuş oldu. Ancak yine bazı şeylerde taksit yasağı devam ediyor.

Bunlar;

  • Akaryakıt
  • Gıda
  • Telekominasyon
  • Yurt dışında yapılan harcamalar
  • Kozmetik, hediye eşya ve hediye kartlar

Ürünlerinde taksit yasağı devam ediyor.

Bireysel kredi kartına taksit sayısını 12’ye çıkaran ve kart borçlarını yeniden yapılandırmaya ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi gazetede Bankacılık Düzenleneme ve Denetleme Kurumu’nun ilgili yönetmelik değişikliğinde, “Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez” olarak belirtildi.

Sınırı Devam Edenler ve Maksimum Taksit Oranları

Kuyumculuk harcamalarında 4 ay,

Elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında 6 ay,

Sağlık ürünü, konaklama, dernek vb. üyelik ödemelerinde 9 ay,

maksimum taksit yapılacaktır. Bu arada en düşük kredi kartı limite 5.200 TL oldu.