instagram-hikayeleri-575x330

Instagram’ın beklenmedik hamlesi “Hikayeler” dün kullanıcıların beğenisine sunuldu. Güncellemenin telefonlara gelmesi biraz zaman alacak fakat geldiği zaman Instagram’da arkadaşlarınız tarafından görüntülenebilecek bir fotoğraf kolajı gösterisi yapabileceksiniz. Üstelik bu fotoğraflar 24 saatin sonunda kaybolacak.

Snapchat’in Tahtı Sallanacak mı?

Hikayeler; görsellerinize doodlelar, metin ve emoji eklemenize müsade ediyor ve haber akışının en üstünden bu özelliklere erişebiliyorsunuz. Eğer Instagram uygulamasının altını üstüne getirdiyseniz ve konuyu hala çözemediyseniz bu özelliği nasıl kullanabileceğinize dair ipuçları bizden. (Küçük bir kopya verelim; tıpkı Snapchat gibi)

İlk olarak Instagram uygulamanızı güncelleyin:

Eğlencenin başlaması için Instagram Uygulamanızın son versiyona güncellemesini sağlamalısınız. iPhone’da doğruca App Store’a gidin ve ardından güncellemeler sekmesinden son güncellemelere bakınç Android telefonlarda ise Play Store’a giderek Instagram uygulamasını arayın. Ardından güncelle’ye basın. Taa daaa!

Orjinal hikayenizi yaratın:

Anasayfanızdan ekranın sol üst köşede kalan küçük bir artı ikonu görebilirsiniz. Ardından hikayenizin ilk kısmını çekmek için fotoğraf/video butonuna tıklayın. Dün geceki partide çektiğiniz bir fotoğraf ya da videoyu koymak istiyorsanız ekranın altına doğru yol alın fotoğrafınızı seçin.

18

Fotoğrafınızı süsleyin:

Fotoğrafınızın üstüne metin eklemek için”Aa” butonuna basın ya da sanatsal yeteneklerinizi ortaya koymak için kalem ikonunu kullanın. Sanatsal çalışmalarınız bittiğinde “Bitti” butonuna basın. Artık görsel hikayenize eklenmeye hazır! Eğer fooğraftan kurtulmak istiyorsanız iptale basın, kaydetmek için indir butonuna basın.

Yine de henüz yüzünüze köpek filtresi uygulayamıyorsunuz. Fakat tarihin tekerürden ibaret olduğunu düşünürsek, Instagram’da bu tarz filtreler görmeniz de yakın. Hele Facebook’un MSQRD’u satın almasından sonra…

29

Başkalarının hikayelerine göz atın:

Takip ettiğiniz insanların anasayfanızın üstünde beliren hikayelerini izlemek için, fotoğraflarına tıklayarak hikayelerini ekrana getirebilirsiniz. Ayrıca birinin hikayesine profil resmine basarak da ulaşabilirsiniz. Eğer aktif bir hikayeleri var ise profil fotoğraflarının etrafı gök kuşağına benzer renkte bir daire ile sarılmış olacaktır.

Hikayelere ulaşmak ise fotoğraflara ulaşmak gibi, eğer hesabınızı özel olarak konumlandırdıysanız, hikayeleriniz özel kalacaktır. Herkese açık hesapları olanlar ise hikayelerini tüm dünya ile paylaşacaklar.

3

Tıpkı Snapchat’te olduğu gibi kimin izlediğini görebiliyorsunuz:

Bu özelliğin başarılı olmasının anahtarı insanlar tarafından onaylanma! Tıpkı Snapchat’te olduğu gibi sizin tatilinizin tüm detaylarını kimlerin izlediğini görmek istiyorsanız, bunu öğrenmek çok basit. Önceden uyaralım: bu hayat hikayenizin ne kadar rağbet görmediğini öğrenmenin en hızlı yolu!

Basitçe hikayenizi açın ve ekranı yukarı doğru sürükleyin. Bu sizin görüntüleme sayısının görmenizi sağlamanın yanı sıra her hareketinizi takip eden insanların isimlerini de görmenizi sağlayacaktır. Bu istatistikleri sizden başka kimse göremdiği için şanslısınız. Bir başkasının hikayesine baktığınızı ise gizlemeniz mümkün değil. O nedenle stalk işini biraz askıya alalım!

4

Bir hikaye için takdirinizi gösterin:

Kuzeninizin bebeğinin 11 fotoğrafını gerçekten çok mu beğendiniz? Ona teşekkür eden bir mesaj yollayın. Hikayeyi açın sol alttaki  “Mesaj Gönder”i seçin, mesajınızı yazın ve göndere basın. Mesajınız hayat boyu orada kalacak olsa da hakkında konuştuğunuz fotoğraf ya da video sohbette ortadan kaybolacak.

5

Hikayelerinizi özel anılar olarak tutun:

Bazen yazın verdiğiniz bir partinin fotoğraflarının 24 saat içinde kaybolmasını istemezsiniz. Fotoğrafı yayınladıktan ister önce ister sonra onu kaydedebilirsiniz ya da herhangi bir kısmını Instagram ana sayfanıza sıradan bir fotoğraf olarak yükleyebilirsiniz.

Eğer yayınlanmadan önce fotoğrafınızı kaydetmek istiyorsanız, indirme ok ikonuna basın. Yayınlandıktan sonra ise hikayeyi açın ve ekranın sağ alt köşesindeki üç noktaya tıklayarak “Fotoğrafı Kaydet” e basın.  Ana sayfanızda bir gönderi olarak paylaşmak için ise noktalara tıklayarak ” Gönderi olarak Paylaş”a basabilirsiniz.

Bunların tam tersini yaparak yaşayan bir hatıradan fotoğraflardan birini silmek isterseniz ayrıca bu yardımsever küçük noktalara tıklayarak “Sil”e basabilirsiniz.

6

Hikayelerinizi eski sevgilinizden ya da annenizden saklayabilirsiniz:

Hikayelerinizin belli biri tarafından görülmesini engellemek mi istiyorsunu? Bunun için bir buton var! Profilinize gidin ve iPhone’da ekranınızın sağ üst köşesindeki çentik ikonuna, Android’te üç noktaya basın.

“Hikaye Ayarları”na basın, “Hikayeyi birinden gizle”ye basın ve seçiminizi yapın. Bu seçimden sonra seçilen kişiler bu ayar geri alınmadığı sürece sizin hikayelerinizi göremezler. Ayrıca belli bir hikayeyi de, sevmediğiniz birinin isminin sağ tarafına tıklayarak “Hikayeyi birinden gizle”yi seçip ondan saklayabilirsiniz.

Şimdilik verebileceğimiz ipuçları bunlar! Bakalım gelecekte Hikayeler özelliği bizi ne tarz güncellemelerle şaşırtacak!