Kamu’ya 100 Bin Bilişimci Alınacak

Önümüzdeki dönemde devlet dairelerinin çeşitli birimlerine olmak üzere 100 bin bilişim uzmanı alınması planlanıyor. Bu rakam üç yıl içerisinde 300 bin kişiye kadar çıkartılacak.

Özellikle darbe girişiminin ardında başlatılan yenilenme ve temizlik sürecinde tüm bilgi işlem daireleri yenileniyor ve buralara yeni personeller alınacak. Artık daha kapsamlı bir şekilde ilgili bu tarafa kaydırıldığını söyleyebiliriz.

Kamu’ya 100 Bin Bilişimci Alınacak 

8 Bin TL Maaşla Bilişim Uzmanı

Kamu’ya alınacak Bilişim Uzmanlarının ortalama maaşının 8 bin tl olması bekleniyor. Günümüz şartlarında harika bir  rakam ama kim nasıl ne şekilde alınacak o detaylar belli değil. Ayrıca mülakat olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bilişim Uzmanlarının yeterliliklerine göre bir değerlendirme yapılacaktır. İlk etapta yıl içerisinde hedeflenen 100 bin bilişim uzmanının istihdam edilmesidir.

3 Yıl İçerisinde 300 Bin Bilişim Uzmanı Alınacak

Hedeflenen rakam 3 sene içerisinde 300 bin bilişim uzmanını istihdam etmek. Bu sayede özellikle devletin bilişim kolunun ciddi oranda güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca işkur da bu anlamda personel yetiştirmek için çalışmalarını sürdürecek.