Kosgeb kendi işini kurmak isteyenler destek veren bir oluşum. Devlet tarafından desteklenmekte olup farklı türlerde hibe ve destek kredisi gibi uygulamaları vardır.

Biz bu yazıda en çok konuşulan ve yanlış bilgilerin doğru gibi anlatıldı 30 bin tl hibe olayını değerlendireceğiz. Zaten tüm detaylara Kosgeb‘in kendi sitesinde ulaşmak mümkün.

kosgeb-girisimcilik-egitimi-mulakat

Kosgeb’ten Kendi İşini Kurmak İsteyenlere 30 Bin TL Hibe

Şimdi böyle okuyunca aklınıza koşulsuz şartsız ben iş kuracağım bana para ver olayı gelmesin. Öncelikle Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız ve eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitime zaman zaman çok başvuru oluyor. Bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım buradan ulaşabilirsiniz. Bu eğitimden sonra iş planı hazırlama sürecine giriyorsunuz, sonrasında işletmenizi kuruyorsunuz bu nokta önemli eğitimden sonra kurmanız gerekiyor. Eğitim öncesinde kurup sonra destek almak mümkün değildir.

İş Planı, İş Kurma ve Destek

İş planınızı hazırladınız Kosgeb bu konuda da destek veriyor ve sundunuz ve onay alırsa işinizi kuruyorsunuz. İlk başta unutmayın harcamaları siz yapacaksınız. Ancak özellikle 3 bin tl kurulum desteği kısa sürede veriliyormuş ancak yine de bürokrasinin sağı solu bulmaz biraz uzayabilir. 30 bin tl hibenin dağılımı aşağıdaki gibidir.

Aynı zamanda, KOSGEB iş planı örneği hakkında ilgili sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

> Desteğin dağılımı 
İlk kuruluş Ödemesi : 3000 TL

Aylık masraflar Ödemesi: 1000 TL’ye kadar(Toplam 12.000 TL)

Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Yazılım ve Ofis Donanım Desteği: 15.000 TL’ye kadar

Siz bu harcamaları yapıyorsunuz sonra Kosgeb size bir memur gönderiyor  faturaları vs. gerekli şeyleri inceliyor işlemleri yapıyor. Ve sonrasında aylık maksimum bin tl olarak alıyorsunuz. Bu noktaya dikkat. Öyle toplu bir para ya da çok kısa sürede hibe veriliyor diye bir şey yok. Bu konuda bazı firmalar türemiş, bazı uyanıklar türemiş insanları kandırıyorlar bu tuzağa düşmeyin.

Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız 30 bin tl hibe olayı bu şekilde ona göre planlamalarınızı yapın ve öncelik eğitime girmek ve tamamlamak olsun. Nacizane tavsiyem ufak da olsa bir sermaye lazım borçlanma ile iş kurmaya kalkmayın zamanında Kosgeb ödemeleri dondurdu, aksilikler oldu çok ciddi mağduriyetler ortaya çıktı.