kosgeb-is-plani-hazirlama
Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb kurslarını başarılı bir şekilde tamamlayan kişilerin, devlet kredi desteği ve hibelerinden faydalanabilmeleri için yapacakları son adım iş planı oluşturmak olacaktır.

Bu adıma gelen kişiler, İnternet üzerinden araştırma yaptıkları zaman karşılarına genellikle bu planların yalnızca uzmanlar tarafından hazırlanacağı gibi bilgiler çıkmaktadır. Öncelikle bilmelisiniz ki, iş planı hazırlamak için herhangi bir uzmana başvurmak gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Siz, iyi bir şekilde araştırma yapacağınıza güveniyorsanız ve yapacağınız işi de her ayrıntısı ile biliyorsanız, bu durumda kendiniz de gereken belgeleri hazırlayabilirsiniz. KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır konusunu şimdi değerlendirmeye başlayacak olursak, bu planı 3 farklı bölümden oluşturmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

kosgeb-is-plani-nasil-hazirlanir
KOSGEB iş planı hazırlama süreci

İş planı hazırlarken, ilk bölümde kendinizden bahsetmeniz gerekecektir. Burada, ad soyad ve bunun gibi bilgileriniz, varsa ortaklarınızın bilgileri ve son olarak da hangi sektörde hangi işi yapacağınızı yazmanız gerekmektedir. En kısa bölüm olan bu kısmı geçtikten sonra ikinci kısma geçebilirsiniz. KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır konusunda en dikkat edilmesi gereken nokta ikinci bölümdür.

Çünkü, burada değinmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır ve bunların tamamı da hukuki açıdan bilinmesi gereken durumlardır. Başlangıç olarak işletmenizin detaylı anlatımını, insanlara ne gibi fayda kazandıracağını, istihdam için ne gibi katkı sağlayacağını, hukuki gerekliliklerin neler olduğunu, hukuki açıdan ne gibi adımlar atılması gerektiğini, işletme kurulum giderlerini ya da ihtiyaç duyacağınız tüm detayları burada yazmanız gerekecektir.

Kosgeb iş planı son kısmında ise, Kosgeb tarafından ne kadar destek almak istediğinizi yazmanız gerekecektir. Fakat, bunun için gerekli tutarları ayrı ayrı bölümlerde ele almalısınız. İş kurulumu için talep ettiğiniz giderler, ham madde ya da ara mal olarak alacaklarınız için ne kadar desteğe ihtiyaç duyduğunuzu, bu şekilde sınıflandırarak yazmalısınız.

Bu yazı dizisine devam edeceğiz. Takipte kalın! Kosgeb ile ilgili birçok ayrıntılı içerik sitemizde mevcut. Aşama aşama konuları işlemeye devam edeceğiz.