Photo by Sebastian Voortman from Pexels

Herkes kendi işinin sahibi olmak ister ancak bu öyle hayal edildiği kadar kolay değildir. Bazen her şeyi doğru yapsanız dahi çark yürümez ve arıza verir.

Girişimcilik insanın biraz yapısını da uymalıdır. Kendini geliştirirken yılları geride bırakırken girişimcilik yapısı da harmanlanarak pişmelidir. Bu sağlanamadığında bir yerlerde sorunlar ortaya çıkacak ve kişi gidişatı sorgulayacaktır. İş kurmadan önce kendinizi tanımakta fayda var. Çok iyi tanırım ben kendimi diyen kişiler bile bazı özelliklerini gözden geçirmeli.

Bu haberde girişimcilikteki 4 özelliğin yansımasının avantajlarından bahsedeceğiz. Size uyan bir şeyler varsa doğru yoldasınız demektir.

Başarısızlıktan Asla Korkmazlar

Kaybetmek diye bir şey yoktur onların lugatında. Bir şeyler ters gitmiş ve proje sonuç vermemiş olabilir. Ancak başarılı girişimci sorunları ve hataları etüt ederek bir sonraki aşamaya çok hızlı bir şekilde geçer.

Yoğun Stres ve Baskı Altında Çalışabilirler

Panik olmamak ve hızlı kararlar almamak önemlidir. Deneyimli bir girişimci kendini fırtınanın ortasında bulsa da çözüm için çalışır. Olası felaket senaryolarıyla vakit kaybetmez. Stresi motivasyona çevirerek baskıyı kontrol altında tutabilirler.

Risklerin Farkındadırlar

Garantici davranayım şu olsun bu olsun diye zamanı tüketmezler. Belirli oranda riski kabul ederek işe girişirler. Bu riskleri iyi analiz edip detaylandırırlar. Hayatta ne yaparsanız risk her zaman olacaktır. Kendinizi başarısızlık hissine, yapamayacağım hissine bırakırsanız kaybedersiniz.

Sürekli Çalışırlar

Girişimciyi hayalperestten ayıran şey bu. Girişimci zamanı çok iyi kullanır ve çalışmalarını eksiksiz sürdürür. Çalışmak onlar için yemek yemek su içmek gibidir. Bunu bir görev ya da zorunluluk olarak görmezler.