stranger-things-inceleme
Stranger Things Değerlendirme

Stranger Things çok konuşuldu birçok yerde rastladım bu diziye. Ama hiç ilgimi çekmemişti. Özellikle bir yerde okuduğum Supernatural kulvarından bir drama cümlesi sıkı bir Supernatural fanı olan beni rahatsız etmişti.

Ön yargı oluşturmadım ama dizi afişi, fragmanı vs. hiç ilgili uyandırmadı bende. Netflix üzerinden dün başladım ve bitirdim diziyi zaten 8 bölüm. Bildiğiniz gibi Netflix bütün bölümleri yayınlıyor dizilerin. Öncelikle şunu net söyleyeyim; Supernatural’in tırnağı olamaz ya da kıyası çok yanlış bence. İMDB puanı 9.0 olmuş dizinin ama bu bile beni etkilemek için yeterli değil. Supernatural 12 sezon boyunca Stranger Things dizisininden en 3 4 kat iyi bölümler vardır.

Tabi böyle yazınca tek orta nokta doğaüstü olaylar çok fazla eleştiri yapmadın mı diyeceksiniz ama son dönemde izlediğim Outcast, Stranger Things’ten çok daha iyi geldi bana. Tamam çok sert ve dikey bir giriş oldu ama insan izledikten sonra bu kadar yaygara koparılacak bir şey değil demeden kendini alamıyor.

Stranger Things İkinci Sezon Onayını Aldı

Dizi ikinci sezon onayı çok hızlı bir şekilde almış durumda. Zaten son bölümün son sahnesinde olayların bitmediğini izleyiciye gösterdiler. Stranger Things dizisi hakkında kısa bir konu bilgilendirmesi yaparsak, 4 kafadar genç bunlar  12-13 yaşlarında birbirine düşkün çok iyi arkadaşlar. Tutkunu olduğu bir oyunları var ve saatlerce sıkılmadan oynayabilirler. Bir akşam bu çocuklardan biri esrarengiz bir biçimde kaybolur.

stranger-things-konusu
Stranger Things fantastik öğeleri barındıran bir dizi

Aynı saatlerde bir başka çocuk bu guruptan değil kendini elinde tutanların arasından kaçarak kasabaya iner. Bu çocuğun bazı yetenekleri vardır. Bu esnada kaybolan çocuk için arkadaşları da büyüklerinin laflarına aldırış etmeyip aramaya giderler ve bu çocukla karşılaşırlar. Küçük bir oğlan çocuğuna benzeyen bu çocuk kızdır ve ismi eleven yani onbir. Bundan sonra çeşitli olaylar gerçekleşmeye başlar. Kasabadan gizlenen doğaüstü olaylar ve onları tetikleyen gizli araştırmacılar ve bir tesis hepsi artık bir şeyin parçasıdırlar.

Bu esnada karşımızda eski Amerikan ailelerini görüyoruz dizide fakir olan, zengin olan, züppe olan vs. Bunlar arasındaki bağın gerilip bazen zayıfladığına bazense güçlendiğini görüyoruz. Bir de şefimiz var kızını kanserden kaybetmiş olan şef kayıp olan çocuğu bulma konusunda her şeyini ortaya koyacaktır. Çünkü artık kaybetmek istemiyordur.

stranger-things-amerikan-gencligi
Stranger Things dizisinden bir kare

Konuyu böyle yorumlayabiliriz, zaten izledikçe parçalar yerine oturuyor. Dizi iyi ama inanılmaz etki bıraktı ikinci sezonu bekliyorum falan zaten demeyeceğimi yazının başlarında belirttim. Ancak yine de boş vakitte izlenebilir. Stranger Things için MTV’nin doğaüstü gençlik draması Teen Wolf’tan biraz daha aşağıda seviye olarak Netflix’in doğaüstü çocuk draması diyebiliriz.