linkedin-de-is-bulunur-mu

Linkedin uzun yıllardır başarılı bir şekilde devam eden iş dünyasıyla ilgili bir sosyal mecra. İş dünyası derken tabi her kesimden çalışanların bulunduğu ve bazı iş ile alakalı özelliklerin olduğu bir platform. Tabi herkes iş için kullanmıyor bu da işin ironik tarafı.

Linkedin Nasıl Bir Dünya

Öncelikle şunu önemle belirteyim ki kendi gözlemlerimi yazacağım dolayısıyla bu kesin doğrudur şu şöyledir diye ahkam algılamayınız. 

# Açıkçası her çeşit insan var ve bu insanların bazı bakış açılarını paylaşımlarıyla anlayabiliyorsunuz. Kimi iş ile ilgili bir paylaşım yapıyor ama içerik sadece popülist göndermelerle dolu yani facebook’u aratmayan bir kitle linkedin’de var.

# Envai çeşit site, platform hatta tv programları varken burada da bir kısmet arama durumu söz konusu. Profile göre iletişime geçmek ya da tebrik mesajlarıyla yürüyen birçok sözde müdür, müdire, bilmem ne uzmanı var. İşin bu tarafı can sıkıcı olabiliyor. Hatta bazen ifşa edenler bile oluyor.

Sonra tabi sosyal linç başlıyor ne severiz değil mi? Tabi ki kişi kendini bilmezce bir hata yapmış ama bu da sanırım tüy dikmek oluyor.

# Duyarlı insanlar, sanırım sosyal mecranın güzel yanı bu bir serzenişi, eleştiriyi ya da çağrıyı dikkate alarak yardımcı olan ve fikir paylaşanların sayısı da hiçte az değil. Böyle paylaşımlar insanlar arasındaki etkileşimi arttırdığı gibi platformun değerini yükseltiyor.

# Her şey hakkında fikri olanlar, her gönderinin altında bir yorum, bir soru, bir eleştiri yahu bu kadar etkin olmak zorunda değilsin. Bazıları sanırım etkin kullanımı farklı algılıyor ve sürekli bağlantılarına en olmadık ve alakasız gönderileri görmesini sağlıyor. (Bu da platformun özelliği)

Linkedin Neler Sık Olur ve Can Sıkar

# Abartı ve doldurulmuş profillerin fazlalığı

# Facebook ve Twitter var iken bazı paylaşımlarını ısrarla Linkedin üzerinden yapanlar

# Gereksiz mesaj ve müşteri kovalamacısının can sıkıcı hale gelmesi

# İş ile ilgili olmayan paylaşımlar ve uzun uzadıya tartışma konuları

# Çok bilmişler (yorum olarak ortaya bir taş atarlar sonra ara ki bulasın) konu başını alır gider

Ancak;

Tabi üstün körü negatif yanlarını biraz sivrilterek açıklasam da eğer düzgün bir amacınız ve profiliniz varsa yeni bağlantılar kazanarak önemli iş deneyimleri inceleyebilir, iş bulabilir, projeniz için destek bulabilir, fikirleri okuyabilirsiniz. Hayatınızı da değiştirebilirsiniz ama eğer bu sosyal mecrayı farklı bir amaç ya da diğerleri kullanmayı hedefliyorsanız zaman kaybıdır.