Facebook popülerleşince bir dizi uygulama, efsane ve yalanlar sürekli kullanıcıların önüne gelmeye başladı.

Yıllardır bu durum böyle ve olaylarda hiç azalma yok. Biz de bu yazıyı hazırlarken Facebook kullanıcıların tuzağa düştüğü, inandığı ama gerçek olmayan şeyleri bir araya getirdik.

Facebook Profilinizde Kimin Gezdiğini Öğrenmek

Facebook hiçbir şekilde böyle bir veri yayınlanmasına izin vermiyor. Bu konuda tek bir uygulama dahi yok. Ancak özellikle spam yapmak isteyen ve farklı amaçları olan kişilerce bu durum saf Facebook kullanıcılarını kandırmak için kullanıyor. Kim baktı? Kızlar baktı mı? gibi listelere inanmayın.

Facebook Mesajları %100 Güvenlidir

Arkadaşlarınız hatta bir akrabanızdan dahi gönderilen mesajlar aslında manipule edilmiş olabilir.Bazı zararlı yazılımlar ve virüsler bu konuda dolandırıcılık ve hesap ele geçirme gibi durumlar yaşatabiliyor. Özellikle gelen mesajda bir link varsa ve bu link size tanıdık gelmiyorsa tıklamayın. Ya da sizden borç para istiyorsa arayıp durumu teyit edin.

Facebook Ücretli Olacak

Bu da aradan yıllar geçtikçe söylenen yalanlardan biri. Facebook her zaman ücretsiz kullanıma açık olacaktır. Zaten Facebook akıllı arama teknikleriyle size ilgilenebileceğiniz reklamları gösteremeye başladı. Reklam olarak farklı teknikler olabilir ama Facebook bizzat  şu cümle ile açıklamıştır: “Marsta su olabilir ancak bugün internette okuduğunuz her şeye inanmayın. Facebook ücretsizdir ve her zaman ücretsiz olacaktır.”

Facebook Resimlerini 3. Partilere Satabilir

Böyle bir şey yok. Facebook hiçbir zaman reklam şirketlerine ya da başka yapılara sizin resimlerinizi satmaz. Ancak Facebook kendi reklamını yaparken sizin resminizi kullanabilir. Bu kullanıcı sözleşmesinde mevcut.

Tabi ki Facebook yalanları ve tuzakları bunlarla sınırlı değil ama yukarıdaki başlıklar çok konuşulan ve çok inanılan başlıklar olduğu için seçtik. Bu tip şeyleri şirketten açıklama gelmeden ve tanıtımı yapılmadan inanmak ya da uygulama olarak kullanmak doğru değildir.