fark-yaratan-calisanlarin-ozellikleri

İşveren olmak da kolay değildir. Sonuçta siz de bir insansınız, tıpkı onlar gibi. Peki, size daha önce hiçbir değerlendirme sisteminin söylemediği değerlendirme şekillerini söylesek ne dersiniz?

Çalışanınızın kalitesini gösteren yönler şöyle:

İş tanımlarının dışına çıkmaya aldırış etmezler

Bu özellikle küçük çaplı şirketler için çok önemlidir, çünkü böyle çalışanlar için amaç ay sonunda maaşını alıp kaçmak değil, karşısına çıkan o işi bitirmektir. Bu sebeple fazladan sorumluluk almaktan kaçınmaz.

Çok önemli müşterinin bir problemi olduğunda, çok ama çok iyi bir çalışan siz söylemeden problemin ne olduğunu biliyordur. Hatta ona sormadan bile yardımcı olmak isteyecektir.

Sıra dışı olurlar

Çok çok iyi bir çalışan genelde standardın dışında olur. Biraz eksantrik, hatta bazen patavatsız bile olabilirler; ancak böyle insanlar aynı zamanda bulundukları ortama neşe de getirir. Bu sayede zorlu ve sıkıcı işlerde ekibinizin enerjisini yükseltirler.

Doğallıktan çekinmezler ve standartları yıkmayı severler; bu sebeple harika derecede yaratıcı fikirlerle karşınıza çıkarlar.

Ama yeri geldiğinde bu yönlerini dizginlemeyi de bilirler

Sıra dışı insanlar eğlencelidir, ancak iyi çalışanlar, stresli durumlarda bu yönlerini geri çekmeyi iyi bilirler.

Farklı çalışanlar ne zaman ciddi ne zaman eğlenceli olunacağını iyi bilir. Dengeci yönleri, zor günlerde çok işe yarar. Şiddetli rüzgarda başarılı bir şekilde yürüyen ip cambazı gibilerdir.

Diğer insanları alenen överler

Patronun sizi övmesi güzeldir. Sıra bir iş arkadaşınıza geldiğinde, benzer bir övgü almak ise bambaşkadır; çünkü iş ortamı rekabet demektir. Buna rağmen biri başka bir çalışanın başarısını alkışlayabiliyorsa, o kişi bencil değil yapıcıdır.

Fikir ayrılıkları yaşadıklarında, bunu özel olarak konuşmak isterler

Bazı konuları herkesin ortasında öne atmak iyidir ama problemleri gizli bir şekilde çözmek, akıllıca bir harekettir.

Eğer bir konu, başka bir iş arkadaşını rencide edecek ya da ofis ortamında büyük bir tartışma yaratacaksa, özel çalışanlar, bu konuyu sizinle özel olarak konuşmayı tercih ederler.

Başkaları soru sormazken onlar soru sorar

Çünkü sıra dışı ve özel çalışanlar, başkalarının sormaya çekindiği problemleri ortaya atmaktan çekinmezler. Onların sıkıntılarını üstlenir ve onlara yardımcı olmaya çalışırlar.

Haksız olduğunu düşündükleri kişinin haksızlıklarını kanıtlamaya bayılırlar

En iyi motivasyon yollarından biri, şüpheci insanların şüphesinin yersiz olduğunu kanıtlamaktır.

Eğitim, zeka, yetenek ve beceri önemli şeylerdir; ancak dürtüler, daha titizlik isteyen konulardır.

Sıra dışı çalışanların içerisinde sürekli olarak iyi iş çıkarma isteği vardır ve bu, edinilen tüm bilgi ve yetenekten daha güçlüdür.

Sürekli olarak keşfederler

Bazı insanlar öğrenmeye doyamaz, sürekli olarak bir şeyleri keşfetmeye bakar. İyi çalışanlar, süreci takip ederler; muhteşem çalışanlar ise süreci şekillendirirler. Bu onlardan beklendiği için değil, ellerinde olmadığı için gerçekleşir.