ekonomik-kriz

Geçtiğimiz günlerde her yıl düzenli olarak düzenlenen Webrazzi Summit Konferansı yapıldı. Mottosu Türkiye’nin En Etkili İnternet Konferansı olan Webrazzi Summit’te birçok şey konuşuldu.

Tabi kanımca önceki yıllara göre daha durağan bir söyleşi dizisi oldu. Çünkü ülkede iyi giden bir şey yok. Ekonomik olarak ciddi sıkıntılar var. Yabancı yatırımcılar gelmiyor hatta 2011 – 2012 yılında sürekli akan arap parası bile durma noktasına gelmiş durumda. Hal böyle olunca birkaç kişi hariç umut dağıtmayla, şöyle olursa gibi cümlelerle geçti bana göre.

Girişimciler İçin Değişen Bir şey Yok!

Yatırımların yapıldığı bunların da ne şekilde yapıldığının üstün körü bazı isimler anlatsa da girişimciler için durum pek parlak değil. 2017’nin ilk çeyreği de büyük bir sürpriz olmazsa bu kısırlıkta geçicektir. İnovasyon odaklı çok ciddi bir proje bir türlü üretemiyoruz. Uygulama bazında bir şeyler yapılmaya çalışılıyor ve yatırım kovalanıyor ancak bunların da ömürleri tartışılır. Bir parantez Evdeki Bakıcım uygulamasını bunun dışında tutabiliriz. Webrazzi Arena’da gördüğüm ve başarılı bir bulduğum girişim bakalım büyümesini nasıl sürdürecek.

İş Kurmak Şu Zamanda Zor Zanaat

İdealleri olan, girişimine fikrine çok güvenen insanlar şartlar ne olursa olsun deneyeceklerdir ancak çarkın dönmediği zamanlarda bu atılımlar bir noktada tıkanıp kalıyor. Sorunda bu sürekli girişimler batıyor sürekli başarısızlık konuşuluyor ama resmin diğer tarafında işin bir de sürekli kopya girişimlerin üretilmesi, yanlış yatırımlar, iyi planlanmamış projeler almış başını gidiyor. Bu da sadece başarısızlık istatistiğini geliştiriyor.

Temkinli Olun

Ekonomik bir takım paketler açıklandı, borçlar için yapılandırmalara geldi ve son olarak otomotivle ilgili bir vergi çalışması duyuruldu. Ancak ekonomik istikrar ve özellikle yabancı sermaye girmeden bir şeylerin düzeldiğini söyleyemeyiz. Tabi olayın ciddiyetinin farkında olmayan bir hükümet işleri daha da zorlaştırıyor. Vergi yükü artıyor, borçluluk artıyor sonra yapılandırma çıkarıyorsun ne güzel memleket. İş kurma gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle yüksek harcamalardan uzak durmalı biraz daha izlemede kalmalısınız düşüncesindeyim. Projeye göre tabi yol haritası değişebilir. Ama şuanda çok iyi bir şey bile ortaya koysanız yapmak istediğiniz sıçramayı yapamayabilirsiniz.

Umarım daha iyi bir ekonomik düzene doğru yol alırız. Zor ama umudu da kaybetmemek lazım.