Migros ülkenin en köklü gross marketlerinden biri hatta lideridir. Koç bünyesinde iken BC Partners’a satılmış geçtiğimiz Ocak ayında da Anadolu grubuna satılmıştır.

Migros kaliteye önem verir. Ve müşteri memnuniyeti konusunda başarılı şirketlerden biridir. Migros kart yeni adıyla Money Club kart Türkiye’de en çok kullanılan kartlardan biridir. Birçok firma, şirket bu kart olayını taklit etse de en büyük bağlılık ve işleyiş yapılan anket ve değerlemelerde göstermiştir ki Migros müşterilerine kart kullanma alışkanlığını kazandırmıştır.

Migros’ta Kariyer

Biz bu yazı da kasiyer ve tezgahtarlara değineceğiz. Şarküteri, yönetim grubunu başka bir yazıda ele alacağız. Migros’ta vardiyalı sistem vardır. Çalışma saatlerinizi yöneticiler belirler. Ancak part time olduğu için çok istisnai durumlar dışında kapatma yapmazsınız. Yani en geç 18:30 (tezgahtarlar için) kasa da farklılıklar olabilir mağazaya göre ancak 19:30’u pek geçmez. Sonrasında part time çalışanlar fullerin yerini alır ve işleyiş böyle devam eder.

Migros’ta sendika vardır. Bu sebeple hak hukuk konusunda çalışma şartları konusunda Türkiye şartlarında fena sayılmaz. 8,5 saat çalışılır. Bunun içinde yemek ve mola saatlerinizde vardır ayrı tutulmaz. Kasa çok daha yoğun ve sabit kollu bir iştir pek yerinizde oynamazsınız. Tezgahtar ise baktığı reyonlar arası ve depo işin içinde olduğundan biraz daha esnek ve rahat hareket edebilir.

Migros Kasiyer – Tezgahtar Maaşları

Spesifik bir rakam vermek doğru olmaz. Çünki Migros’ta sistem farklıdır. Örneğin Kasa mağaza genelinden prim alabilir ama tezgahtar hedeflerini tutturmak durumundadır. Kasa da kasa tazminatı vardır. Cüzi bir rakam bu olan bu tazminat ufak açıkları törpülemek içindir.

Bununla beraber;

  • 140 lira alışveriş çeki
  • 185 TL tam mavi akbil ücreti (öğrenciler buradan kar ederler mesela açık okuyan fuller)
  • Maaş her ayın 11’i ve 26’sında yatar asgari ücretin biraz üstüne tekamül eder totalde. Şimdi migros’ta 3 ayda bir belli bir oranda fazla maaş yatardı özellikle Koç bünyesinde bu uygulama vardı. İlerleyen zamanlarda bunu yıl bazında bölerek yatırılmasına karar verilmiştir. Bu sebeple 6. ayınızdan itibaren totalde biraz fark eder bu da ayın 11’inde 600 tl 26’sında 850 tl gibi bir rakama tekamül eder. Farklılıklar baş gösterebilir. Büyük mağaza küçük mağaza, prim vs. bunlar detayları etkiler.

Göz Atmalısınız: Migros Şarküteri Maaşlar

[poll id=”2″]