Hayatın insana ne getireceği belli olmuyor. Özellikle gençlik çağlarında zaman o kadar hızlı geçiyor ki bazen bir şeylerin farkına çok geç varabiliyor insan.

Hayata 3 – 0 önde başlayanlardan değilseniz, hayat size çok fazla hata yapma şansı vermiyor. Her hatanız da fatura kabarıyor ve sonuçları oluyor. Kimseye dert anlatamaz ve sizi kimsenin anlamadığı, anlamak istemediği noktaya geldiğinizde ise artık tükenmişlik başlıyor ve alıp başına gidiyor.

Devam Etmek Zorundasın ve Edeceksin…

Yapamıyorum, artık bitti deme lüksün yok ama sıkça diyeceksin ve bu hissi en doruklarında hissedeceksin. Ama devam etmek zorundasın. Unutmaman gereken şey devam edebildiğin sürece her şeyi değiştirme fırsatı var. Hiç kimse kolay olacağını söylemedi ve kolay olmayacak. Kıyas yapmayı artık bırakmalı ve kendi yaşamın için yeniden başlamalısın. Yaşının veya koşullarının bir önemi yok yeniden başlayabilmelisin. Buna mecbursun!

Kaçırdığın Fırsatları ve Geçmişi Yad Etmeyi Bırak

Ben şöyleydim, bunu yaptım vb. cümleler bugünün için sana yardımcı olmuyor. Aksine olmayan bir gerçeklikle kendini kandırmaya yarıyor. Tek yaptığın ise zaman geçirmek. Topu çevirdikçe zaman aleyine işliyor. İşledikçe tüm gözleri daha çok hissediyorsun. İnsanlardan kaçmaya çalıştıkça daha çok kalabalığa yakalanıyorsun. Dün dünde kaldı. Derslerini çıkar ve yoluna devam et. Devam et ki yaşlılığında sürünme!

İnsanlara Güvenmeyi ve Sırt Dayamayı Bırak

Hiç kimse ama hiç kimse vazgeçilmez değildir. En güvendiğin bile seni terkedebilir ya da aleyinde bir şeyler yapabilir. Kendi ayaklarının üstünde durmalısın. Bu insanlara karşı seni paranoyak bir tutuma sokmamalı. Sosyal ol ama içeride seni güçlü kılan şey kendin olsun.

Hayallerini gerçekleştirmek mi istiyorsun?

Hayallerine giden yolda gereğini yap. Eğer istemediklerini yapman gerekiyorsa önce onları yap sonra hayalinin peşine düş. Kendi imkanlarını yaratman gerekiyorsa birinin gelip sihirli değnekle o imkanları önüne sereceği günü değil. Kendi imkanlarınla gelecek o günü düşle…