Başarı kelimesi hakkında milyonlarca yazı var. Evet, abartmıyoruz herkesin başarı için söyleyecek bir sözü var. Bir de buna bilimsel araştırmalar eklenince aslında “başarı” bambaşka bir hedefe dönüşüyor.

Apple Çalışanlarının Başarı için 11 Kuralı

Bu hedef herkes için farklı, yeterlilik ya da bir durak noktası yok. Herkes ulaşmak istediği nokta bir başkası için yeni bir başlangıç noktası olabiliyor. Ancak bazı temel normlar vardır ki onları sağlamdan diğer yüksek levellere geçemezsiniz!

JB Kuralları

Bir dönemde Apple şirketinde Genel Müdür Yardımcılığı yapan John Brandon başarı için 11 vazgeçilemez kural belirlemiş. Bu kurallar şirketten ayrıldığında değişikliğe uğramamış. Kariyer için çok önemli bir planlama içeren ve önemli hayat dersleri veren bu kurallar birçok kişi tarafından paylaşıldı ve konuşuldu.

Peki nedir bu JB kuralları?

 1. Geçmişe takılma, geleceğe odaklan.
 2. Gerçekçi ol, işler yolunda gitmiyor gözükebilir olsun. Yanlışları da erken fark etmek son derece önemlidir.
 3. Sormaktan çekinme, tam verimlilik için hareketli ol.
 4. Harika bir çalışan olmak ya da rekor kıran satışlar yapmak değil olay, iyi insan olmakta son derece önemli.
 5. Birinin bulaşıkları yıkaması gerek. Her zaman bir şeylerin en üstünde olmak ya da bazı şeyleri angarya deyip ayırmak doğru değil. Her şeyin bir parçası ol.
 6.  Tarzın olsun. Cümlelerin ve tepkilerin profesyonel olmalı ve kendini iyi ifade etmelisin.
 7.  Müşterileri dinle ve onların geri bildirimlerini iyi etüt et. Onlar sana yeni şeyleri keşfetmen de ve kendini geliştirmen de yardımcı olacaklar.
 8.  Ortaklarına kazananın bir parçası olduğunu hissettir. Her zaman kazanmaya oyna.
 9.  Bilgi paylaşımı önemlidir. Yeri geldiğinde paylaş mutlaka karşılığı sana geri dönecektir.
 10.  Kendini çok abartma, düşüş sert olur.
 11.  Hayatı iyi yaşa yoksa yaptığın şeylerin bir önemi kalmaz en önemlisi dostum buna değmez…

Başarının canlı kanıtlarından biri olan John Brandon‘un bu kuralları aslında bilmediğimiz şeyler değil. Ama önemli olan şey bunları uygulayabilmek. Bunu uygulayanlar başarılarının tesadüf olmadığını kanıtlıyorlar. Kimisi ise bunları bilip yine kendi doğrularıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Elbette doğrular ve düşünceleriniz önemli ama başarı için en önemli destekleyici kuvvetlerden biri bu yoldan geçmiş insanların tecrübeleridir.

“Jb kuralları o dönemde apple çalışanlarının kimliğinin arkasında yer alıyordu.”

Bu kuralların bu kadar popülerleşmesinin hikayesi ise şöyle: “Apple’ın eski çalışanı Huxley Dunseny 2004 yılına ait kimlik kartının arkasında yer alan ve Apple çalışanlarına başarı getiren 11 kuralı” paylaşması. Bu detaylar ufak detaylar ancak bazı şeylerinde temel taşı olduğununda ayrıca bir kanıtı.