kamuda-kpss-sarti-kalkiyor
Bakanlıklar KPSS Şartı Aramadan Alım Yapabilecek

Sınav skandalları ve gelişmeler ortada. Hükümet temizlik yapmak için uğraşsa da sapla saman birbirine karışmış durumda.

Süreç ilerliyor zamanla yarışmak mümkün değil. İşleyişin bozulmadan devam etmesi zaruri olduğundan hükümet kamuya alımlarda bazı yeni adımları atmaya hedefliyor.

KPSS Şartı Kalkacak

Bu her şeyi ve her alım haberini kapsamıyor. Bu tamamen alım yapacak kurumla alakalı bir durum. Dışişleri Bakanı’nın yaptığı açıklamaya göre artık Dışişleri Bakanlığında KPSS şartı aranmadan alım yapılabilecek. Özellikle dile büyük önem vereceklerini ve kendisini yetiştirmiş kaliteli insan gücünden faydalanmak istediklerini açıkladı bakan.

Bu olayı bakan şuna temellendiriyor; yurt dışında iyi eğitim almış ve eğitimini yükselten kişilere bir de KPSS şartı getirmek doğru değil, seneleri buluyor. Bu sebeple iyi eğitim almış başarılı kişiler için KPSS şartı kaldırılmalı dedi.

Özel Hareket Polisi Alımlarında KPSS Kalkmıştı

Geçtiğimiz dönemde haberlerimizde bahsettik. Özel harekat polisi alımında KPSS şartı aranmama kararı alınmıştı. Bununla beraber son açıklama Dışişlerinden geldi bakalım önümüzdeki günlerde farklı devlet kurumları da böyle bir karar alacaklar mı?

Böyle bir şey mümkün olabilir çünkü bir sınav değişikliğinden çok bir sistem değişikliği ön görülüyor anlatıldığı kadarıyla. Bu sistemin temel dayanağı ise mülakat olacak. Mülakat ile spekülasyon olduğu kadar bazı sorunların endişe yarattığı ve kodlama yapılarak alındığın intibası biraz kaygı uyandırıyor. Umalım ki liyakat düzenine uygun vatana millete faydası olacak kişilere bu kontenjanlar sağlansın.