Güvercinleri izlemek eğlenceli olabilir, ancak dışkıları binalar zarar verebilir, insanlara ve diğer hayvanlara hastalık yayabilirler. Bunun gerçekleşmesini nüfus kontrolü veya birtakım caydırıcılar ile engelleyebilirsiniz.

Herhangi bir önlem almadan önce ulusal ve yerel yasalarınızın koruma durumları ve kontrol yöntemleri kullanabileceğiniz konusunda kontrol edin.

Tutundukları alanları daha az çekici hale getirin.

Kuş kovucu başak şeritler kullanın. Bunları kuşların en çok tüneyebileceği evin çatıları, balkonlar ve cam kenarları gibi hemen hemen her alana ekleyebilirsiniz. Donanım mağazalarından yada bahçe ürünleri satan yerlerden sivri uçlu bu şeritleri satın alabilirsiniz. Daha yumuşak bir çözüm için oyuncak dükkanlarında satılan slinky isimli yaya benzer oyuncağı balkonunuzu boyu boyuna kablolalayabilirsiniz. Güvercinler bunlardan nefret edeceklerdir, çünkü yüzeye inmeleri rahatsız edici olacaktır.

Popüler tünek alanlarına hava geçirmez bir dizi ip takın. İpi bir uçtan diğerine bağlayın. Tüneme noktasının yaklaşık 2.5 cm üzerine yerleştirin. Bu şekilde herhangi bir yerde dengelenemeyecekler. Bu da tünemelerine engel olacaktır.

Cam ve balkon kenarlarına eğimli kılıflar takabilirsiniz. Metal, kontrplak veya PVC’den yapılmış bu kaplamalar kuşların tüneyemeyeceği kaygan bir yüzey sağlar.

Dik üçgenler oluşturan normal cam ve balkon kenarları düz tünek alanların için yapılan bu ürünler farklı olarak 40-60 derecelik bir açıya sahiplerdir. Bu sayede tutunmaları ve tünemeleri mümkün olmayacaktır.

Güvercin beslemekten kaçının. Asla güvercinleri beslemeyin veya kuş besleyicilerinin mülkünüzde kalmasına izin vermeyin. Gıda kaynakları söz konusu olduğunda güvercinler evinizi mesken haline getirirler.

Güneşi yansıtan yüzeyler kullanın. Güneş yansıtıcı nesnelere güneş çarptığında kuşların görüşüne müdahale eden bir prizma etkisi yaratırlar. Güvercinleri korkutmak ve gelmelerini engellemek için yansıtan bantlar, folyo balonlar kullanabilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız eski cdlerinizi bağlayabilirsiniz.

Güvercinlerin yuva yapabileceği alanlar uygun kafeslerle örgüleyin. Evinizin dışında yer alan klima gibi aletler güvercinlerin yuvası haline gelebilir. Bu üniteleri güvercinlerden uzak tutabilmek için kafesleyerek kapatmaya çalışın. Bu sayede uzak tutabilir ve onlardan kurtulabilirsiniz.

Eğer güvercinler sizi çok rahatsız ediyor tüm çaba ve çözümlere rağmen kurtulamıyorsanız bunun için bir profesyonelden destek alabilirsiniz. Bu konudaki profesyoneller temizliğinden, güvercinlerden nasıl kalıcı olarak kurtulabileceğinize dair bilgi tecrübe ve ekipmana sahip kişiler olarak seçilmelidir.

Amaç sağlıklı bir şekilde uzaklaştırmak, hiçbir zaman asla zarar vermeyi aklınızın ucuna bile getirmeyin!