Bekarken ilişkiler güzel görünür göze, ilişki içindeyken de durup düşünürsünüz acaba bekarken daha mı mutluydum diye. Böyle durumlar her zaman olacaktır, ancak güçlü bir ilişkiniz varsa, bu tarz kriz anlarını eninde sonunda atlatırsınız. Peki ilişkinizin güçlü olduğuna dair işaretler neler?

Yanınızda olmasa bile aklınızdadır

2007’de 300 evli çift üzerinde yapılan araştırmada, ilişkilerine dair rasgele sorular sorulmuş. Sonuç olarak, partnerini sık sık düşünen insanların hissettikleri sevgi de daha güçlü çıkmış.

New York’ta 400 kişi üzerinde yapılan başka bir araştırmada, kişilerin partnerlerini düşündüklerinde odaklanma seviyelerinin de düştüğü gözlemlenmiş. Özellikle de erkeklerde bu durum daha net görülmüş.

Birbirinizden gelen güzel haberlere sevinirsiniz

Psychology Today’in bloğundaki bir yazı, çiftlerin birbirlerine verdikleri haberlere karşı takınılan tepkinin, çiftlerin mutluluğunun göstergesi olduğunu söylüyor.

Diyelim ki, sevgiliniz terfi aldığının haberini verdi.

Aktif-yapıcı cevap: “Ah hayatım çok sevindim! Yapabileceğini biliyordum. Bunun için çok çalışmıştın.”

Pasif-yapıcı cevap: “Bu güzel bir haber.”

Aktif-yıkıcı cevap: “Yani bu gece geç saatlere kadar çalışacaksın mı demek oluyor? Altından kalkabileceğine emin misin?”

Pasif- yıkıcı cevap: “Ah Gerçekten mi? Sen bir de yolda gelirken başıma ne geldi onu duysan, şaşırırsın.”

Kendi arkadaşlarınızla beraber, birbirinizden ayrı olarak vakit geçirirsiniz

Özellikle ülkemizde ilişki denildiğinde sınırlar kalkıyor, birbirimizin hayatına müdahale etmeyi bir hak olarak görmeye başlıyoruz. Oysa bu çok riskli bir durum.

Psikolog Eli Finkel, mutlu bir birlikteliğin sırrının, partnerinizin tüm temel ihtiyaçlarınızı gerçekleştirmesini beklememeniz. Bunun yerine yeni hobiler bulun, kendinizle, arkadaşlarınızla zaman geçirin. Ayrı vakit geçirmeyi öğrenin.

Aynı ya da benzer şeylere gülersiniz

eHarmony adlı arkadaşlık sitesinin kurucusu ve psikolog olan Neil Clark Warren, ilişkiyi bir motor gibi görüyor ve espri anlayışını motor yağına benzetiyor. Motorun kusursuz bir şekilde çalışabilmesi ve her şeyin pürüzsüz ilerlemesi için aynı şeylere gülebilmek çok önemli. Aksi takdirde yanlış anlaşılmalar doğabiliyor.

Ev işlerini paylaşırsınız

Yapılan bir araştırmanın havuzundaki yetişkinlerin %62’si, e işlerinin paylaşımının ilişkide çok önemli yeri olduğunu söylüyor. Eşinizin günlük hayatındaki yoğunluğu yetmiyormuş gibi bir de ondan size annelik ya da babalık yapmasını bekliyorsanız, onu suiistimal ediyorsunuz demektir. Bu ilişkide mutluluk söz konusu olmaz.

Beraber yeni şeyler denersiniz

1993’te yayımlanan bir makalede, 50 orta yaşlı evli çift üç gruba ayrılmış. İlk grup, haftada 90 saat dans etme, tenis oynama gibi yeni şeyler yapmak için görevlendirilmiş. İkinci grup haftada 90 dakika boyunca sevdikleri rutin aktiviteleri gerçekleştirmiş. Üçüncü gruptan bir değişiklik yapılması istenmemiş.

Onuncu haftanın sonunda, yeni şeyler deneyen çiftlerin mutluluğu açık ara farkla önde çıkmış ve bağları daha da güçlenmiş.

Keşfetmek iyidir. Sevgiliyle keşfetmek ise harika.