E vitamini saç ve cilfi güzelleştiren, gençleştiren, güçlü ve yağda çözünen bir antioksidandır. Bir bağışıklık güçlendirici olarak çalışır, dolaşım sistemine iyi gelir, kan şekerini düzenler, kalbi sağlıklı tutar, inme kaynaklı beyin hasarını engeller ve bazı kanser türlerine karşı korur.

Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado, ıspanak, ayçiçeği tohumu, buğday tohumu, fındık ve kepekli tahıllar bolca E vitamini içerir. Bu vitaminin saç ve cilt yararları da çok iyi bilinmektedir. Piyasada E vitamini içeren bir sürü güzellik ürünü vardır.

Evinizde kolayca güzelleşmek için saf E vitamini yağı veya E vitamini kapsülleri alabilirsiniz. Doktorunuz aksini belirtilmedikçe istediğiniz sonucu elde edene kadar, bu doğal ilaçları kullanabilirsiniz.

İşte E vitamininin saç ve cilt için en iyi 10 faydası.

1. Saç Uzatır

E vitamini sağlıklı saç büyümesini teşvik eder. Hatta saç köklerine derinlemesine işler, saçlara parlaklık ve sağlık katar. Saçın erken ağarmasını önler.

  • 2 çorba kaşığı sıcak zeytin ya da hindistan cevizi yağına 2 adet E vitamini kapsülünün içeriğini karıştırın. Dairesel hareketlerle, parmak uçlarınızı kullanarak kafa derisi üzerine karışımı sürün. 30 dakika bekleyin ve daha sonra her zamanki gibi saçınızı yıkayın. Bu saç uzatma tedavisini haftada 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
  • Ayrıca (E vitamini açısından zengin) Hindistan cevizi sütü ile saç derinize masaj yapabilirsiniz, 30 dakika boyunca bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Bir hafta boyunca haftada birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.
  • Ayrıca, diyetinize saçınızı besleyen E vitamini yönünden zengin gıdalar ekleyin.