E vitamini saç ve cildi güzelleştiren, gençleştiren, güçlü ve yağda çözünen bir antioksidandır. Bir bağışıklık güçlendirici olarak çalışır, dolaşım sistemine iyi gelir, kan şekerini düzenler, kalbi sağlıklı tutar, inme kaynaklı beyin hasarını engeller ve bazı kanser türlerine karşı korur.

Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, avokado, ıspanak, ayçiçeği tohumu, buğday tohumu, fındık ve kepekli tahıllar bolca E vitamini içerir. Bu vitaminin saç ve cilt yararları da çok iyi bilinmektedir. Piyasada E vitamini içeren bir sürü güzellik ürünü vardır.

Evinizde kolayca güzelleşmek için saf E vitamini yağı veya E vitamini kapsülleri alabilirsiniz. Doktorunuz aksini belirtilmedikçe istediğiniz sonucu elde edene kadar, bu doğal ilaçları kullanabilirsiniz.

İşte E vitamininin saç ve cilt için en iyi 10 faydası.

Saç Uzatır

E vitamini sağlıklı saç büyümesini teşvik eder. Hatta saç köklerine derinlemesine işler, saçlara parlaklık ve sağlık katar. Saçın erken ağarmasını önler.

 • 2 çorba kaşığı sıcak zeytin ya da hindistan cevizi yağına 2 adet E vitamini kapsülünün içeriğini karıştırın. Dairesel hareketlerle, parmak uçlarınızı kullanarak kafa derisi üzerine karışımı sürün. 30 dakika bekleyin ve daha sonra her zamanki gibi saçınızı yıkayın. Bu saç uzatma tedavisini haftada 2 ya da 3 kez tekrarlayın.
 • Ayrıca (E vitamini açısından zengin) Hindistan cevizi sütü ile saç derinize masaj yapabilirsiniz, 30 dakika boyunca bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Bir hafta boyunca haftada birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Ayrıca, diyetinize saçınızı besleyen E vitamini yönünden zengin gıdalar ekleyin.

İzleri Siler

E vitamini bir başka güzellik faydası da solan izleri yok etmesidir. Bir antioksidan olan E vitamini, hasarlı derinin iyileşmesini hızlandırır ve kalıcı hale gelen izleri önler.

Buna ek olarak, nemlendirici özelliği cildi nemli tutar ve hasarlı dokunun tedavisine yardımcı olur.

 1. Etkilenen cilt üzerine E vitamini kapsülünden çıkarılan yağı sürün.
 2. 5 ila 10 dakika süreyle hafifçe masaj yapın.
 3. Sıcak suyla durulama önce en az 30 dakika boyunca bekletin.
 4. Sonuçtan memnun oluncaya kadar günde iki kez tekrar edin.

Kırışıklıklar ile Savaşır

Kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve diğer yaşlanma belirtileri ile mücadele için E vitaminini kullanabilirsiniz.

Hatta kolajen üretimini artırır, cildinize elastikiyet katar, kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini önler.

 • Günlük yatmadan önce etkilenen cilt üzerine doğrudan bir E vitamini kapsülü yağı sürün. Gecede açık bırakın. Ertesi sabah, ılık su ile durulayın.
 • Hatta günlük sıcak zeytinyağı ve E vitamini yağı karışımı ile 2 veya 3 kez etkilenen alanlara masaj yapabilirsiniz.
 • E vitamini açısından zengin besinleri tüketmek yaşlanma belirtileri ile düzenli mücadele için başka bir basit ve etkili yoldur.

Cildin Rengini Açar

Ayrıca vücudun hemen her parçası üzerinde, koyu renk ve koyu lekelere neden olan hiperpigmentasyon tedavisinde kullanabilirsiniz.

Bir antioksidan olan E vitamini, güneş ışınları tarafından yayılan zararı tersine çevirir.

 • 1 çay kaşığı Hint yağı ile1 ya da 2 E vitamin kapsüllerinin içeriği karıştırın. Yatmadan önce, karşımı etkilenen cilt üzerine uygulayın, bir gecede açık bırakın ve ertesi sabah durulayın. Bu ilacı bir ay boyunca her gün kullanın.
 • Veya, sadece bir kaç haftada hiperpigmentasyonu azaltmak için; günde iki kere 10 ile 15 dakika için etkilenmiş cilde E vitamini yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Kaba ve Kuru Elleri Yumuşatır

E vitamini kuru ve pürüzlü eller için büyük bir nemlendiricidir. Cildinizi yumuşak, esnek ve nemli tutmanıza yardımcı olur. Buna ek olarak ellerinizdeki et sarkmasının önüne geçer.

 • Vücut losyonu ile küçük bir E vitamini yağını karıştırın ve ellerinize sürün. Ellerin nemli kalması için uzun bir süre bekletin.
 • Ayrıca 2 adet E vitamini kapsül içeriğine, 1 limon suyu ve bir kase bal katarak ılık su dolu bir küvete dökün. Ellerinizi 10 ila 15 dakika süreyle bu suda bekletin. Ardından ellerinizi yıkayıp kurutun ve nemlendirici sürün. Bu tedaviyi haftada bir kaç defa tekrar edin.
 • Geceleri yatmadan önce 10 15 dakika boyunca ellerinize sıcak zeytin yağı sürerek masaj yapın. Elleriniz pamuk gibi olacaktır.

İnatçı Çatlakları Siler

Hamilelik veya ani kilo kaybı veya artışı nedeniyle vücudunuzda çatlaklar oluşur. Vücudunuzdan bu çirkin işaretleri silmek için E vitaminini deneyebilirsiniz.

E vitamini cildi serbest radikal hasarına karşı korur. Cildin elastikiyetini arttırır ve çatlakları giderir.

 • Limon suyu ve eşit miktardaki E vitamini suyunu (4 ya da 5 E vitamini kapsülü) karıştırın. 5 ila 10 dakika süreyle çatlaklara hafifçe bu karışım ile masaj yapın. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin ve su ile durulayın. Çatlak izleri solmaya başlayıncaya kadar birkaç ay boyunca yönteme devam edin.
 • Hatta sıcak hindistan cevizi ya da zeytin yağı ile günde 2 ya da 3 kez masaj yapabilirsiniz.

Çatlak Dudaklara İyi Gelir

E vitamini çatlamış ve kuru dudakların tedavisinde çok etkilidir. E vitamini yağı dudak nemlendirici olarak çalışır ve dudakları pürüzsüz, yumuşak ve esnek hale getirir. Hatta koyu dudaklara parlaklık katar.

 • Dudakları nemli tutmak ve kurumasını önlemek için çatlamış dudaklara düzenli olarak E vitamini yağı uygulayın.
 • Ayrıca, kuruluk ile savaşmak için günde 2 ya da 3 kez 1 yemek kaşığı kadar bala birkaç damla E vitamini yağı katın ve dudaklarınıza sürün.

Tırnakları Güçlendirir

Güçlü ve uzun tırnaklara sahip olmak için E vitaminini deneyin. E vitamini tırnakların çatlamasının ve bölünmesinin önüne geçer.

 • Ilık su ile dolu küçük bir kaseye 1 ya da 2 kapsül E vitamini içeriği ekleyin. Parmaklarınızı 10 dakika içinde bekletin. Yöntemi haftada 3 ya da 4 kez tekrarlayın.
 • Hatta tırnkalarınıza doğrudan E vitamini yağı sürüp yatmadan önce 5 dakika hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Dermatit Hastalığına İyi Gelir

Dermatiti tedavi etmek için E vitamini kullanabilirsiniz. E vitamini inflamasyon, şişme, kaşıntı, yanma duyumları ve kızarıklık gibi belirtilerin önüne geçer ve rahatlama sağlar. Antioksidan özelliği hasarlı cildin çabukça iyileşmesini sağlar.

 • Yatmadan önce, etkilenen cilt üzerine biraz E vitamini yağı sürün. Bir gece açık bırakın ve ertesi sabah ılık su ile yıkanın. Yöntemi birkaç hafta boyunca her gün tekrarlayın.
 • Ayrıca, vücudunuzun doğal iyileştirmesine yardımcı olması için zeytin, hindistan cevizi sütü, ayçiçeği tohumu, buğday tohumu yağı, ve fıstık ezmesi gibi E vitamini açısından zengin gıdalar yiyin.

Saç Sağlığını Destekler – Saçı Pürüzsüzleştirir

Saçınızda dökülme, bölünme, kuruma ve yıpranma varsa E vitaminini deneyin. E vitamini saçı besler ve parlaklık katar.

 • E vitamini, zeytin ve hindistan cevizi yağını eşit miktarda karıştırın. Saçlarınıza uygulayın. Bir kaç saat beklettikten sonra hafif bir şampuan ile saçınızı yıkayın. Saçınızı dokusundaki değişikliğini fark edene kadar, yöntemi haftada 3 defa tekrar edin.

Uyarılar

 • Bu vitamin hava, ısı ve ışığa maruz kaldığında özelliğini kaybeder. Bu nedenle karanlık ve serin bir yerde muhafaza edin.
 • Doktora danışmadan E vitamini takviyesi almayın.
 • Cildinize E vitamini yağı uygulamadan önce, alerjik reaksiyon olup olmadığını görmek için, bir yama testi yapın.
 • Hassas cilde sahip olanlar E vitamini yağını dikkatli kullanmalıdır.