Günümüzün büyük bir kısmını yaptığımız hataları düşünmekle geçiririz.

Negatif bakış açısı, günümüz toplumunda önemli bir yer edinmekte ve her 3 insandan 2’si, gündelik yaşantısında olan biten olayların hep negatif yönlerinden bakmaktadır.

Bu durum ise psikolojinizin zamanla derinden yaralanmasına ve ek olarak sağlıklı düşünememeye neden olmaktadır. Basit bir psikoloji hilesi uygulama ile beraber bu sorunların üstesinden gelmek, negatif bakış açınızı pozitif alana yönlendirmek mümkündür.

Kendi kendinize yaptığınız konuşmalar (içten konuşmak) gayet olağan bir davranıştır. Fakat bu hususu yakınmak veya dövünmek alanında ele almamalı, doğru çözümler üretip, pozitif yöne doğru giden gerekçeler üretmelisiniz. Böylelikle sonuçlara uygun en net çözümleri bulmak ve durumdan en az hasar ile sıyrılabilmek sağlanabilmektedir.

Negatif Düşüncelerin Pozitif Bakış Açınızı Desteklemesi İçin 5 İpucu

  1. Günlük olarak kendinizle yaptığınız konuşmaları unutmayın. Hatta olabildiğince bu dili tespit etmek ve bir kağıda not almak önemlidir. Unutmamalıyız ki, herkes yalnız kaldığı zaman kendisi ile konuşur. Bu durumda ise iç konuşmalarınızı sağlıklı bir şekilde sonuçlandırmak çok önemlidir. Kendinizle alakalı izlenimleri, tespitleri belirledikten sonra, bu etkenleri ortadan kaldıracak pozitif düşünceler yaratmaya çalışın.
  2. Tespit ettiğiniz kendi konuşmanızı tam olarak hangi dönemlerde kullandığınızı tespit edin. Sizi bunlara iten veya bunları kullanmaya zorlayan tetikleyicinin ne olduğunu çözün. İş veya özel hayatınızda yaşanan pürüzlerse, bu durumlara istinaden doğru çözümler bulmalısınız.
  3. Nerede, kiminle olduğunuzu hep not edin. Günün hangi saati olduğuna dikkat etmeli ve ‘anlık yaşanan negatif düşüncelere sebep olan’ temel etkenleri bulun.
  4. Kendinizi durdurun! Negatif düşünceleri kafanızdan silmek adına kendinize ‘YETER!’ demeyi bilmek çok önemlidir. Eğer bunu başarabilirseniz, yani beynin önüne geçebilirseniz mantık otomatikman olumlu etkenleri düşünmeye başlayacaktır.
  5. Gereksiz olan olayları dahi düşünüyorsanız, bu süreçte yaşamınız fazlası ile olumsuz etkenlerle ön plana çıkacaktır. Bu gibi durumlarda hemen kendinizi frenlemek ve olumsuz etkenlere üretilecek çözümler çok önemlidir. Olumlu şeyleri daha yoğunlukta düşünmeli ve olumsuz yaşanan durumlara ise en doğru bakış açısıyla bakmalısınız.