Özellikle yaz aylarında öğle saatlerinde denize girmek ve bilinçsizce güneşlenmek, cilt lekelerine sebep olmaktadır. Bu lekeler cildi kötü gösterir ve özellikle burun, boyun, kulaklar ve alın kısmında görülmektedir.

Güneş lekelerinden kurtulmak artık günümüzde oldukça basittir ve doğal yollarla yapılabilir. Peki, güneş lekeleri nasıl olur ve güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş Lekesi Nasıl Olur?

Ciltte güneşe maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan ve kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren lekelere güneş lekesi denir ve tıpta melasma olarak adlandırılır. Güneş lekesi, deriye renk veren maddenin, kontrolsüz olarak güneşe maruz kalındığında aşırı üretimi sonucu ortaya çıkmaktadır. Ciltteki bu kahverengi görünüme sebep olan başka etkenler de vardır. Bunlar:

  • Hamilelik
  • Doğum kontrol hapları
  • Troid ve yumurtalık fonksiyonlarındaki bozukluklar da güneş lekelerine yol açmaktadır.

Eğer sıklıkla tekrarlayan ya da geçmeyen lekelere sahipseniz mutlaka doktora başvurun.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekelerinden kurtulmak için piyasada birçok kozmetik ürün bulunsa da doğal yollarla da lekelerden kurtulabilirsiniz. Üstelik evinizde sıklıkla bulunan bu malzemelerle lekelerden kolayca kurtulabileceksiniz.

  • Elma Sirkesi: İçeriğindeki doğal asitler ile elma sirkesi hem güneş lekelerinin hem de yaşlılığa bağlı lekelerin önüne geçmenize yardımcı olur. Yarım çay kaşığı elma sirkesi ile aynı ölçüde limon suyunu karıştırıp bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgelere uygulayabilirsiniz.
  • Limon Suyu: Güneş lekelerine karşı en etkili ve doğal yardımcılardan biri de limon suyudur. Limon suyu sayesinde cildinizdeki ölü derilerden kurtulursunuz ve koyu lekelerin cildinizden atılmasını sağlar. Limon suyunu lekelerin bulunduğu bölgeye uygulayın ve 20 dakika bekledikten sonra bu bölgeyi yıkayın. Önemli bir nokta; cildinizde limon suyu varken kesinlikle güneş ile temas etmemelisiniz. Bu yöntemi akşam saatlerinde uygulamanız daha faydalıdır.

Güneş Lekeleri için Doğal Maske

  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Yarım çay kaşığı limon suyu
  • 1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Karbonat ile yoğurdu karıştırın ve içine limon suyunu ekleyin. Hazırladığınız bu maskeyi göz çevresi hariç tüm yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. Yüzünüze masaj yaparak iyice durulayın. Bu doğal maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.