is-kurmak-istiyorum
İş Kurmak Sizin İçin Doğru Tercih Mi?

Birçok insan kendi işinin sahibi olmak ister. Kimisi bu konuda ciddi adımlar atar ve bir yerden başlar. Burada yol ikiye ayrılır, zorluk ve baskıya dayanamayıp yanlış stratejilerle hızlıca sona doğru gidenler, bir de bunlardan yılmayıp her koşulda çözüm üretmeye çalışıp bir süreden sonra işini oturtanlar.

Şu kesimi de unutmayalım hiçbir şey yapmayıp sadece hayal kurup konuşanlar. Öncelikle kendinizi tanımanız ve uygunluğunuz bu konuda belirleyici olacaktır.

Risk Yönetimi

Mevcut işinizi bırakıp sıfırdan tüm sorumlulukların sizde toplandığı bir şeye kalkışmak başlı başına risktir. Öncelik stres, baskı, risk yönetimi konularda kendinizi geliştirmeli ve sinirlerinizi kontrol etmelisiniz. Bu gibi durumlarda verdiğiniz reaksiyon yarının kaderini belli edecektir.

Mali Disipline Sahip Olmak

Sermayeniz hazır mı? Ya da borç, kredi gibi seçeneklerle mi giriyorsunuz? Planlamanız hazır mı? Birçok önemli soruya cevabınız olmalı ve bu cevapları çok iyi analiz ederek uzun vadeli oluşturmalısınız. Gereksiz harcamalardan kaçınmalı ve mutlaka sabit bir mali akış tablonuz olmalı. Sürekli güncellemeli ve kontrol altında tutmalısınız.

İşe Hakim Olmak

Yapacağınız işte iyi olduğunuzu hissediyor musunuz? Yoksa gerçekten bilgi ve donanım olarak iyi misiniz? Bu ikisi arasında ciddi fark vardır. Gireceğiniz iş hakkında tüm yönlerden bilgi sahibi olmak iyi bir iş planlaması yapmak son derece önemlidir. Bu konuda eğer ortağınız varsa onun da yeterliliği ve iş paylaşımınız gelecekte işin sağlıklı yürümesi için son derece önemlidir.

Doğru Zaman ve Sabır

Aceleci olmayın bu yapacağınız ilk hata olacaktır. Unutmayın koşullar her zaman hızlı bir biçimde değişebilir. Bugün güneşli bir hava olabilir ama yarın kara bulutlu kapalı bir havaya da günaydın diyebilirsiniz. Dolayısıyla tüm adımları belli bir noktaya getirmek ve adımı atmak iyi fikir olacaktır. Bu konuda en büyük itici güç sabırlı olmak olacaktır. Eğer sabrı iyi kullanırsanız mutlak sonuç alırsınız. Aceleci, panik yapan, agresif bir yönetim biçimine asla dönüşmeyin. Bu size kontrolü kaybettirir.