one-drive-sinirsiz-depolama-kaldiriliyor

Günümüzde bulut depolama çok büyük önem arz ediyor. Özellikle bu sektörün başı çeken firması Google’ın Google Drive sistemi istenilen belgelere istenilen zamanda ulaşılabilmesi ve çok kolay aktarım avantajlarıyla öne çıkıyor. Microsoft’un One Drive olarak geçen bulut depolama sistemi ise diğer sistemlerin aksine Office 365 paketi satın alan kullanıcılarına sınırsız depolama imkanı sunuyordu. Bu durum kullanıcılar için çok güzel bir durum olsa da Microsoft kötü amaçlı kullanıcılar yüzünden One Drive Sınırsız Depolama özelliğinin kaldırılacağını açıkladı.

Microsoft’un Google ve Dropbox gibi büyük firmalara yetişmek için sunduğu bulut depolama sistemi olan One Drive artık hiçbir şekilde sınırsız depolama özelliği vermeyecek. Bu durum bazı kullanıcılar tarafında olumsuz olarak görülse de hem diğer firmalarında ücretsiz 5GB’lık paket sunup diğer paketleri ücretli sunması, hem de sınırsız depolamayı 75TB gibi aşırı yüksek bir şekilde hor kullanılmasından dolayı kaldırılmış durumda. Microsoft ise artık diğer firmalarda olduğu gibi ücretsiz 5GB’lık paketi herkese verecek. Bununla birlikte isteyen kullanıcılar ekstra depolama alanı satın alabilecek. Ancak hiçbir şekilde sınırsız depolama alanı verilmeyecek.

Diğer firmalarda yapılan karşılaştırmalarda sınırsız depolama avantajıyla öne çıksa da sunucuların gereksiz ve aşırı yüklenmesi, sınırsız kelimesinin bazı kullanıcılar tarafından aşırıya kaçılarak diğer kullanıcıların kullanım haklarını da sıkıntıya sokmasından dolayı bu önlem alınmış durumda. Böylece tüm kullanıcılar daha adil ve dengeli bir şekilde kullanım sağlayabilecek.