google-islemci

Bir arama motoru olarak internet dünyasına giren ancak zaman içerisinde bilişimin neredeyse her kolunda olan Google, önümüzdeki günlerde işlemci dünyasına da girmeye hazırlandığına dair dedikodular çıkmaya başladı. Özellikle Android tabanlı mobil cihaz ve tabletlerde kullanmayı düşündüğü bu işlemci sayesinde Apple’ı sevdiren stabilize ve düzgün çalışma prensibini yakalamayı planlıyor.

Yazılımdaki eksikliklerin uyumlu donanımlarla buluştuğu Apple’ı örnek almak isteyen Google bu sayede piyasayı çok hızlı bir şekilde ele geçirme düşüncesine sahip. Bununla birlikte İşlemci piyasası ise oldukça büyük. Özellikle Intel’in Asus Zenfone serisi ile mobil işlemci dünyasına katılması ve tahminlerin aksine çok iyi bir performans ve ısınma sorunları olmamasıyla öne çıkmayı başarmıştı. Hal böyleyken ve diğer işlemci firmaları çok uzun süredir bu sektörü domino ederken Google’ın nasıl bir şekilde sektörde başarı sağlayacağı ise merak konusu.

Google bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamış olsa da ciddi ve önemli bir söylenti olarak sektörde izleniyor. Google’ın yapacağı iyi bir işlemci her şeye rağmen doğru donanım ve yazılım uyumluluğunu sağlarsa popüler olmanın yanı sıra kullanıldığı tüm mobil cihazlara çok büyük bir ilgi duyulmasına neden olabilir. Günümüzde yaşamış olduğumuz en büyük sorunlardan bir tanesi Android sisteminin uyumsuzluk sorunları olarak geçiyor. Google’ın bu şekilde sektöre girmesi ve donanım gücünü eline alması Android’in bu sevilmeyen yönünü de silmesini sağlayabilir. Bunun dışında Google’ın sektörden kazanç sağlama ihtimali doğru planlama ile yüksek gözüküyor.

Google ise geçmişinde yapmış olduğu sürprizler ve atılımlar sayesinde bu fikre de sıcak bakmamızı ve böyle bir hamlenin olabileceğini düşünmemizi sağlıyor.