Bir iş arıyorsanız özgeçmişiniz, en iyi içeriğe sahip olmanızı gerektirir. Bu nedenle özgeçmişinizde işverenlerinizi çekebilecek doğru bilgilere sahip olmanız gerekir.

Düzenli ve iyi yapılandırılmış özgeçmiş işverenler dikkatini çekmektedir.

Özgeçmiş, işverenlere sizinle ilgili ilk izlenimi verecektir. İlk kez bir iş başvurusunda bulunan kişiler için özgeçmiş yazmak zor olabilir. Özgeçmişinizin, hangi bilgileri sahip olması gerekenleri bilmesiniz.

Yakın Tarihli Resim, Ad ve İletişim Bilgileri

Yapmanız gereken ilk adım temel bilgileri doldurmaktır. Mevcut resminiz, unvanınız ve iletişim bilgileriniz düzgün bir biçimde yerleştirmelisiniz. Resminizin üç ay içinde çekilmiş düzgün ve resmi olmalıdır. Ayrıca, tam adınızı kalınlaştırın ve güncel iletişim bilgilerinizi adınızın altında bulundurun.

İş Deneyimleri

İş deneyiminiz ve bu şirkette ne kadar süredir çalıştığınızdır. Kısa bir açıklama yazmak, işverenlere sizin ne yaptığınıza dair bir ipucu verecektir. Bu, sahada ne kadar iyi olduğunuzu gösterecektir.

Eğitim

Eğitim özgeçmişinize yazmanız gereken bir diğer önemli bilgidir. Hangi pozisyona atanacağınızın temeli eğitim düzeyi olacaktır. Aynı zamanda maaşınızın temelidir. Belirli bir alanda ne kadar süredir eğitim gördüğünüzün tarihlerini eklemeyi unutmayın.

Sertifikalar

Bir işe başvuruyorsanız, yazacağınız sertifikalar konusunda net olun. Sertifikalar yazarken başvurmak istediğiniz işle ilgili olmalıdır.  Sahip olduğunuz en güncel sertifikalar sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Beceriler

Bir işe başvururken müfredat dışı beceriler de gereklidir. Güçlü yönlerinizi ve iyi olduğunuz alanı yazmanız da önemlidir. Bu bölüme en az beş beceri ve güçlü yön yazın. Bu, iş hayatı dışında kendinizi ne kadar iyi idare ettiğinizi gösterir.

Referanslar

Tavsiyeler söz konusu olduğunda, sizin hakkınızda doğru kelimeyi söyleyebilecek işverenlerinizden veya profesörlerden üçünü yazın. Birileri onları rastgele ararsa veya e-posta gönderirse, haberdar olmaları ve şok yaşamamaları için onları mutlaka bilgilendirin.

Özgeçmişinizi Kontrol Edin

Kendiniz hakkında bir parça bilgi yazıyor olsanız bile, her şeyi iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi yazmayın. Özgeçmişinizdeki yanlış bilgiler, çalışırken size çok fazla sorun çıkaracaktır.

Yeni başlayan biri olsanız bile, özgeçmişinizde yazdıklarınıza karşı dürüst olmanız yeterlidir. Temiz ve okunması rahat olmalıdır. İyi bir özgeçmiş, işverenin sizden ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde gözden geçirmesine veya okumasına olanak tanır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise işverenlerin dikkatini dağıtacak gereksiz detay ve süslemelere çok fazla yer vermemenizdir. Temiz bir özgeçmiş, işe alınma şansınızı artıracaktır.