,h7JAZLPgeka-3983jkOCQw

Önce satışlar durduruldu ve beklenen açıklama kısa bir süre sonra geldi. Samsung henüz birkaç hafta önce piyasaya sürülen Galaxy Note7’leri geri toplamaya karar verdi.

Hataları Cihazlar Yenileriyle Değişecek

Samsung’a bu kararı aldıran Galaxy Note7’lerin patlama ihtimalinin doğması. Aslında oranlar çok düşük bir ihtimali işaret etse de tehditin varlığı bu karara almaya yetti. Bu patlama genel itibari ile batarya kaynaklı meydana geliyor. Note7 cihazı satışı da ayrıca şuan durdurulmuş durumda.

Samsung bir açıklama yayınladı

Güney Kore şirketinin konuyla ilgili açıklamasında telefonlardan bazılarının akülerindeki hata dolayısıyla şarj sırasında ateş aldığı belirtildi. Samsung bütün dünyadaki Galaxy Note 7 sahiplerinin telefonlarını yenisiyle değiştirebileceğini duyurdu.

Samsung Galaxy Note 7 Özellikleri

Galaxy Note 7 Özelliklerini Hatırlayalım

  • Ekranın iki yanı da kavisli olan Galaxy Note 7’nin düz ekranlı bir modeli bulunmuyor.
  • Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modellerinde olduğu gibi Galaxy Note 7 de Exynos 8890 model işlemciden güç alıyor.
  • Exynos 8890 yonga setinin şu an piyasada yer alan mobil işlemcilerden teoride olduğu kadar pratikte de hızlı olması Samsung’u işlemci konusunda değişiklik yapmamasına neden oluyor.
  • Galaxy Note 7’nin grafik birimi ise Mali-T880 MP12. Android’in güçlendirilmiş Vulkan teknolojisi sayesinde konsol kalitesinde oyunlar, Note 7’de oyun severleri karşılayacak.
  • 4 GB RAM ile gelen Galaxy Note 7, Google’ın en yeni mobil işletim sistemi Android 7.0 Nougat ile geliyor. TouchWiz arayüzüyle dikkat çeken Galaxy Note 7’de 3.500 mAh tipi batarya kullanılıyor ve USB-Type-C arabirimi sayesinde cihaz 1.5 saatlik sürede tam şarj olabiliyor.
  • Galaxy S7’lerde olduğu gibi arka yüzde 12megapiksel dahili kamera kullanan Galaxy Note 7 ile 4K çözünürlüğünde video çekimi yapabilmek de mümkün.
  • Galaxy Note 7 kamerasında düşük ışıkta hatta karanlıkta bile net fotoğraf çekebilen Britecell sensörü bulunacak. Galaxy Note 7’nin ön yüzünde ise 5 MP kamera bulunuyor.
  • İris tarayıcı sayesinde Galaxy Note 7’de artık ekran kilidini açmak için şifreye veya parmak izine ihtiyacınız yok; ön yüzdeki sensöre bakarak gözünüzle ekran kilidini açabiliyorsunuz. Bu anlamda Galaxy Note 7 telefon pazarında yeni bir akımı da başlatıyor.
  • “Büyüteç” özelliğinde S-Pen kalemle ekranın herhangi bir bölümünü büyütmek mümkün hale geliyor. “Göz at” özelliğinde ise ekranın sağ alt köşesinde açık olan uygulamaların ön izlemesine göz atarak, açık olan uygulamalar arasında hızlı geçiş yapılabilecek.
  • S-Pen’in bir diğer özelliği ise su altında da yazma. IP68 sertifikası ile su geçirmez özelliğine sahip olan Note 7, kullanıcılarına su altında da S-Pen ile not alma imkanı sunuyor.