Fotoğraf: energepic

Etkili bir tez, basit bir “evet” veya “hayır” ile yanıtlanamaz. Tez bir konu değildir; bu bir gerçek de değil; bir görüş de değildir.

“Komünizmin çöküşünün nedenleri” bir konudur. “Doğu Avrupa’da komünizm çöktü” eğitimli insanlar tarafından bilinen bir gerçektir. “Komünizmin çöküşü, Avrupa’da gelmiş geçmiş en iyi şeydir” görüşüdür.

İyi bir tezin iki bölümü vardır. Tez yazdırma konusunda detaylar önemlidir. Neyi tartışmayı planladığınızı söylemeli ve nasıl tartışmayı planladığınızı, yani iddianız için hangi özel desteğin makalenizde nereye gittiğini “telgrafla” göstermelidir.

Tez Oluşturma

İlk olarak, birincil kaynaklarınızı analiz edin. Gerilim, ilgi, belirsizlik, tartışma ve/veya karmaşa arayın. Yazar kendisiyle çelişiyor mu?

Bir nokta yapılmış ve daha sonra tersine mi çevrilmiştir? Yazarın argümanının daha derin sonuçları nelerdir? Bu sorulardan birinin veya daha fazlasının veya ilgili soruların nedenini bulmak, sizi çalışan bir tez geliştirme yoluna sokacaktır. Tez yazdırma fiyatları konuya ve detaylara göre değişebilir.

Çalışan bir teziniz olduğunda, onu yazın. Bir tez için harika bir fikir bulup, sonra konsantrasyonunuzu kaybettiğinizde onu unutmak kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Ve tezinizi yazarak, onu açık, mantıklı ve öz bir şekilde düşünmeye zorlanacaksınız. Muhtemelen ilk denemenizde tezinizin son halini yazamayacaksınız, ancak elinizdekileri yazarak kendinizi doğru yolda bulacaksınız.

Girişinizde tezinizi öne çıkarın. Tez cümleniz için iyi ve standart bir yer, özellikle daha kısa (5-15 sayfa) yazılarda, bir giriş paragrafının sonudur. Okuyucular tezleri orada bulmaya alışkındır, bu nedenle girişinizin son cümlesini okuduklarında otomatik olarak daha fazla dikkat ederler. Tez yazım merkezi konusunda tercihte bulabilirsiniz, biraz araştırma sonuç verebilir. Bu, tüm akademik makalelerde gerekli olmasa da, iyi bir pratik kuraldır.

Karşı argümanları tahmin edin. Çalışan bir teziniz olduğunda, ona karşı ne söylenebileceğini düşünmelisiniz. Bu, tezinizi geliştirmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda makalenizde daha sonra çürütmeniz gereken argümanları düşünmenizi sağlayacaktır.