İlginizi çeken bir alan belirledikten sonra, tam olarak neyi araştırmak istediğinize karar vermek için alanı daraltın.

Araştırma soruları pratik (örneğin, düzgün çalışmayan bir süreç veya belirli bir grup insanın karşılaştığı bir sorun) veya teorik (örneğin, değerlendirilmemiş ilişkiler veya karşıt teoriler) olabilir.

Danışmanınızın aklında zaten doktoraya ihtiyaç duydukları projeler olabilir. öğrencilerin araştırma gruplarındaki mevcut çalışmalarını geliştirmeleri. Tez hazırlama konusunda işi sıkı tutmak önemlidir. Alternatif olarak, literatürde daha fazla araştırma gerektirdiğini düşündüğünüz bir boşluk veya çelişki tespit edebilir veya mevcut araştırmanıza Yüksek Lisans derecenizin bulguları üzerine inşa ederek devam ediyor olabilirsiniz.

Tez çalışmanızı planlayın

Planlama, başarılı araştırmanın temel taşıdır. Araştırma adımlarınızı planlamak için kullanabileceğiniz bir araştırma önerisi yazmış olabilirsiniz. Kendinizi araştırma alanınıza alıştırmak için bir literatür taraması yapın. Tez yazım örneğin doktora hedefliyorsanız. Yüksek lisans derecenizden sonra, bunu zaten yapmış olabilirsiniz, ancak yine de son literatür taramanızdan bu yana alandaki yeni yayınları kontrol etmelisiniz.

Tez çalışmanız için araştırmalarınıza bir an önce başlayın. Nihai sonuçlarınız çalışmanızın yalnızca 2. veya 3. yılında elde edilebilse de, iyi bir planlama ile ön deneylere veya pilot çalışmalara erken başlayabilirsiniz. Devam ederken tüm deneyleri düzenli ve titizlikle laboratuvar defterinize kaydetme, sonuçları analiz etme ve tüm verileri kaydetme alışkanlığını edinin. Tez yazım siteleri konusunda neler yapabileceğinize bakın. Bazen destek almak iyi bir fikir olabilir.

Araştırma odağınız, araştırmalarınız sırasında değişebilir. Bu düşündüğünüzden daha fazla olur. Yeni kavramları ve fikirleri ya da test edilmemiş hipotezleri araştıracağınız için zorluklar ve aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin, deneysel tekniklerle ilgili sorunlar, beklenmedik sonuçlar, sınırlı mali kaynaklar veya öngörülemeyen sınırlamalar nedeniyle odak noktanızın değişmesi gerekebilir.