Fotoğraf: Karolina Grabowska

Yüksek öğrenim dereceleri, derslere katılmaktan, ödevlerinizi yapmaktan ve sınavları geçmekten çok daha fazlasını içerir.

Yüksek lisans derecenizi almak için tezinizi yazmak için çok zaman harcamanız gerekecek. Bunun ötesinde, kabul edilmeden önce, tek amacı işinizi bildiğinizden emin olmak olan bir uzmanlar panelinin önünde bir tez savunması yapmalısınız. Kişisel değil. Sizi itibarsızlaştırmak için yola çıkmazlar. Ancak derecenizi almadan önce tezinizi derinlemesine sorgulamalarına karşı savunabilmelisiniz.

Tez merkezi ve kendi özel konu alanınızdaki tüm içeriği öğrenmek için zaten yıllarınızı harcadığınız için, işin zor kısmı bilgi yönü değil. Elbette, bir süredir değinmediğiniz bazı konuları bilemek isteyeceksiniz, ancak genel olarak, muhtemelen o sırada alandaki en yenilikçi ve güncel kavramlar konusunda önde gelen uzmanlardan birisiniz. savunuyorsun. Ancak tez savunmanıza başlamadan önce, ne beklemeniz gerektiğini öğrenmek için bu düşünceleri göz önünde bulundurun.

Tez Stratejisi Önemli

Lisansüstü öğrenciler üniversite yıllarına, derecelerini almadan önce derinlemesine bir tez yazmaları için araştırma yapmaları, derslere katılmaları ve deneyler yapmaları gerektiğinin bilinciyle girerler. Ancak, tezi savunma bilgisinin tam olarak ortaya çıkması, genellikle tezin tamamlanmasının sonuna kadar gerçekleşmez.

Tez savunması, katıldığınız programdaki iki veya daha fazla profesörden oluşan bir komite ile sizin aranızda yapılan bir toplantıdır. Komite panelinde tezinizin alanında başka kurum veya sektörlerden kişiler de olabilir; uzman olarak kabul edilen ve sahip olduğunuzu iddia ettiğiniz bilgiye sahip olup olmadığınızı ve tez merkezleri önermelerinizin geçerli ve meşru olup olmadığını anlayabilecek kişiler.

Bu toplantıda geçireceğiniz süre, panel tarafından önünüze konulan sorunların sorulmasını ve cevaplanmasını içerecektir. Konuyu bildiğinizden emin olmak için tezinizle ilgili sorularının ayrıntılı ve kapsamlı açıklamalarını isteyeceklerdir.

Bu sorular genellikle açık uçludur ve eleştirel düşünmeye elverişlidir. İntihal düşürme sitesi ile ilgili araştırma yapılıp harekete geçilebilir. Konuyla ilgili bilginizi savunuyor olsanız da makaleniz çoktan son değerlendirmelerden geçti. Savunma, derecenizi almadan önce sizden istenen son aşamadır.