windows-10-nasil-hizlandirilir
Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

Bu yazıda Windows 10 ile ilgili bazı çok basit temel açılış ve kapanış hızını optimal düzeyde etkileyen ipuçlarından bahsedeceğiz.

Bilgisayarımıza bir işletim sistemini ilk olarak kurduğumuz zaman oldukça hızlı bir kullanım deneyimi elde etsek de zaman içerisinde bu hız yavaşlar.  Halk arasında Windows’un şişmesi olarak nitelendirilen bu olay yüzünden bilgisayarımız yavaşlar buna bağlı olarak da açılış ve kapanış süreleri uzar.

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

Windows 10 açılış ve kapanış hızı nasıl artırılır?

  1. Windows 10 Açılışı Nasıl Hızlandırılır?
12
Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

Windows 10’da bulunan bu özellik sayesinde açılma süresini oldukça kısaltabilirsiniz. Bu özelliği aktif etmek isterseniz Denetim Masası =>Güç Seçenekleri =>Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin =>kapatma ayarları adımlarını izleyerek yukarıdaki resimde görülen yere gelebilirsiniz. Eğer Hızlı Başlatmayı Aç seçeneği pasifse sayfanın en üstüne çıkın ve “şu anda kullanılamayan ayarları değiştirin” bağlantısına tıklayın.

  1. Performansını Artırmak İçin Ne Yapmalıyım?
13
Windows 10 İpuçları

Bilgisayarınızı hızlandırmak için oldukça işlevsel olan bir diğer yöntem de bilgisayarınızın açılışında otomatik olarak çalışmaya başlayan programları devre dışı bırakmaktır. Windows Görev Yöneticisine girdiğinizde yukarıdaki ekranı göreceksiniz. Başlangıç sekmesinde açılışta başlayan programları görebilirsiniz. Buradaki gereksiz programları devre dışı bırakabilirsiniz.

  1. Fazla CPU Tüketen Gereksiz Programları Kapatın
14
Windows 10 Hız Performansını Etkileyen Şeyler

Windows Görev Yöneticisi bölümüne gelerek programların tükettikleri CPU (işlemci) oranlarını görebilirsiniz. Eğer ilginç bir şekilde yoğun miktarda CPU tüketen bir program görürseniz onu hemen kapatın. Böylece performansınız iyileşecektir.

  1. RAM Kullanımınızı Optimize Edin
15
Windows 10 Açılış ve Kapanış Hızı

Ram kullanımı bilgisayarınız için çok önemlidir. Eğer görselliğe çok önem veren biri değilseniz Windows’un görsel kalitesini düşürerek boşta kalan RAM miktarını artırabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için Windows + X kısayoluyla menüyü açın. Buradan Denetim Masası =>Sistem ve Güvenlik =>Sistem =>Gelişmiş Sistem Ayarları =>Gelişmiş =>Performans =>Görsel Efektler adımlarını izledikten sonra “En iyi Performans için ayarla” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Aynı pencereyi kapatmadan birkaç düzenleme daha yapabilirsiniz.

16
Windows 10

Gelişmiş sekmesine gittiğinizde yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Sanal Bellek bölümündeki değiştir butonuna tıklayın. Açılan pencerede “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın. Alt taraftaki Özel Boyut seçeneğine tıklayın. Başlangıç boyutu ve En büyük boyut değerlerini 1913 olarak ayarlayın. Bu işlem sizi oldukça hızlandıracaktır.

  1. Dosyaları Nasıl Daha Hızlı Tarayabilirim?
17
Webmaster İpuçları

Windows’un Dosya Gezgini oldukça işlevsel bir kullanım imkanı sunuyor.

  1. Gereksiz Uygulamaları Nasıl Silebilirim?

Windows ortamında en iyi program silme yöntemi Denetim Masası => Programlar => Programlar ve Özellikler adımlarını izleyip listedeki istemediğiniz programları silmektir.

  1. Bilgisayarımı Nasıl Daha Hızlı Kapatabilirim?
18
Bilgisayar hızını etkileyen şeyler

Windows 10’un dezavantajlarından bir tanesi de kapatma ve hazırda bekletme işlemlerinin oldukça yavaş bir şekilde işlemesidir. Bu durumu engellemek için bir kısayol hazırlayabiliriz.

Masaüstünüze gelin ve boş bir alana sağ tıklayın Yeni=>Kısayol adımlarını seçin.

Açılan kutuya aşağıdaki komutları yazın.

  • Shutdown – %windir%\System32\shutdown.exe /s /t 0
  • Hibernate – %windir%\System32\shutdown.exe -h
  • Restart – Shutdown -r -t 00

Shutdown kısayolu bilgisayarınızı kapatırken, hibernate askıya alma işlemi yapar. Restart ise bilgisayarınızı yeniden başlatır.