23 Aralık 2016 Ekşi Sözlük Erişim Problemi

Bu yazıyı hazırlarken Türkiye güncel saati 03:54 ve bir süredir Ekşi Sözlüğe erişim sağlanamıyor. VPN ile de Ekşi sözlüğe ulaşmak mümkün değil.

23 Aralık 2016 Ekşi Sözlüğün Engellemesi 

Çok kötü ve kara bir gece geçiyor. Askerlerimizin acı haberleri yürekleri dağlarken medyadan hiçbir şekilde doğru düzgün bilgi alamazken Ekşi önemli bir haber kaynağı diyebiliriz. Elbette ki, bazı yalan yanlış bilgiler olabilir. Sonuçta binlerce kullanıcı var. Ancak şu zamanda bilgi alabildiğimiz ve konuların tartışıldığı tek platformda engellenmiş durumda.

23 Aralık 2016 Ekşi Sözlük Erişim Problemi

23 Aralık 2016 Ekşi Sözlüğün Engellemesi

Ekşi Sözlük Twitter’dan açıklama yaptı

Konuyla ilgili yetkililer BTK ile iletişimdeler ancak yakın zamanda çözülmeyebilir. Çünkü özellikle Twitter üzerinden ciddi bir karalama ve dezonformasyon yapılmakta. Ekşi sözlüğe erişimin ne zaman sağlanacağı ve en önemlisi ne şekilde sağlanacağının belirsizliği koruması iyice tatsız bir durumda. Girilerin ve konuların silinmesi mi her şeyi çözecek, bu mu bekleniyor, düşüncelere bir müdahale gereksinimi mi duyuldu bekleyip göreceğiz.

İlgili Haber: 23 Aralık İnternetin Yavaşlatılması

Güncelleme: Ekşi sözlük sabahın ilk saatlerinde yeniden açıldı.

  • Başlıklar düzenlenmişti. (bunun sebebini btk olarak açıkladı sözlük)
  • Bazı entryler silinmişti.
  • debe’ye müdahele edilmişti.

Sanırım en önemlisi geçici ulaşılamama durumunun tamamen Ekşi Sözlük insiyatifinde yapıldığının anlaşılması. Yurt dışı kullanıcılar özellikle bu durumun kaynağının tamamen ekşi sözlük yönetimi olduğunu ve sunucularını kendilerinin kapattığını söylediler.

Güncelleme 2: 24 Aralık 2016 İnternet Erişiminin Kısıtlanması 

Güncelleme 3: 25 Aralık 2016 İnternet Erişim Problemleri Devam Ediyor

Güncelleme 4: 26 Aralık 2016 İnternet Düzeldi Mi?

İnternet Neden Yavaşlatılıyor