26 Aralık 2016 İnternet Düzeldi Mi?

Birkaç gündür yoğun bir şekilde sürdürülen internetin yavaşlatılması uygulamasında son durum ne? Sosyal medyaya ulaşım var mı? YouTube çalışıyor mu? Zenmate ve diğer VPN servisleri hakkında son durum nedir? Biraz bunlardan ve son güncel bilgilerden bahsedeceğiz.

23 Aralık İnternetin Yavaşlatılması durumundan bu yana özellikle 24 ve 25 Aralık’ta yoğun olarak internetin yavaşlaması, erişim problemleri, Twitter ve YouTube’a ulaşamamak ve Zenmate başta olmak üzere birçok VPN servisinin çalışmaması insanları ciddi anlamda bezdirdi diyebiliriz. Hiçbir cepheden açıklama gelmemesi de durumun belirsizleşmesine sebep oldu diyebiliriz.

26 Aralık 2016 İnternet Düzeldi Mi?

Peki internette son durum nedir? İnternet ne zaman düzelecek? 26 Aralığa girdiğimiz ilk dakikalardan itibaren rutin kontrolleri yaptık ve son değerlendirmeler şöyle;

  • Ekşi Sözlük çalışıyor.
  • YouTube çalışıyor.
  • Mobilden hücresel veri kullanarakta YouTube ve Ekşi Sözlüğe ulaşım var.
  • Aynı şekilde Twitter’da çalışmakta.
  • Zenmate çalışmıyor!
  • Bazı VPN servisleri çalışmıyor.
  • Opera Tarayıcıdaki kendi VPN sağlayıcı gayet düzgün çalışıyor. Sıkıntı çekenlere öneririm. İndirmek için;
  • İnternet hızı önceki günlere nazaran normal seviyelere geldi.

İnternetin Yavaşlatılması Tekrarlanır Mı?

Kim hayır cevabı verebilir ki bu soruya gerçekten merak ediyorum. Olağanüstü günlerden geçiyoruz kabul ediyorum ancak her gelişmede yapılan iki şey var. Yayın yasağı ve İnternetin yavaşlatılması bu iki durum artık alışkanlık haline gelmiş durumda. Son düzenlemelerde konuşulan Başbakanlığa bazı kısıtlama yetkilerinin verilmesi de yeni bir Kararname ile hayatımıza her an girebilir.

Yerli Arama Motoru Çalışması

İnterneti bu kadar anlamayan, bu kadar uzak bir bakış açısına sahip kişilerin nasıl bir arama motoru düzenleyecekleri konusunda bazı noktalarda herkes hemfikir. Umarım bu Google’un da yasaklamasına giden bir şeye dönüşmez. O zaman halimiz ne olur gerçekten bilmiyorum. Yerli arama motoru konusu başka bir konu ama gerçekten somut olarak ne amaçla yapıldığı ve neyin hedeflendiği şimdiden çok da bariz olan bir çalışma o yüzden beklentiye girmiyorum.

Geçtiğimiz Günlerde Neler Yaşandı?

23 Aralık İnternetin Yavaşlatılması

23 Aralık Ekşi Sözlüğe Erişimin Engellenmesi

24 Aralık İnternet Erişiminin Kısıtlanması

25 Aralık İnternet Erişim Problemleri Devam Ediyor

İnternet Neden Yavaşlatılıyor?