25 Aralık İnternet Erişim Problemleri Devam Ediyor
25 Aralık İnternet Erişim Problemleri Devam Ediyor

İnternet sansürü olağanüstü bir şekilde devam ediyor. 23 Aralık 2016 tarihinden bu yana erişim problemleri, kesintiler, kopmalar, VPN’lerin çalışmaması gibi sorunlar hala devam ediyor.

25 Aralık İnternetin Yavaşlatılması Sürüyor

Karışık bir gündemin içerisindeyiz. Sağlıklı bilgi almak her geçen zaman diliminde zorlaşıyor. İnternet sansürü uygulayarak varılacak nokta neresi olabilir, ne engellenebilir gerçekten inanması güç. 23 Aralık İnternetin Yavaşlatılması ciddi bir sosyal medya sansürü, erişim problemi sürüyor. Twitter ve YouTube’a erişim yok. Özellikle mobil kullanıcılar büyük erişim problemleri yaşıyorlar.

YouTube Çalışmıyor

2 gündür YouTube girenlerin sayısı giremeyenlerden az. VPN servisleri de engellenmiş durumda. Ülkemizde oldukça popüler olan VPN servis sağlayıcısı ZenMate çalışmıyor.  Mobilden YouTube’a giriş yok ve gelen geri bildirimler üzerine de açıklama yok. Hani üstünkörü geçiştirme, karşı tarafa en azından ikna edici olmasada bir açıklama yapanlar tamamen sessiz durumdalar bir süredir.

Sosyal Medya Erişim Problemi Devam Ediyor

Twitter en çok etkilenen sosyal medya platformlarından biri oldu. Sık sık ulaşılamama gibi durumlarla karşılaşan kullanıcılar sürekli olarak bu durumun düzelmediğini dile getirdiler. Diğer platformlarından öne çıkan problemler, yavaş yükleme, videoların izlenmemesi gibi internet hızı kaynaklı problemler. Yüksek performans fiber ve hizmete sahip olanlardan da durumdan etkilenmiş durumdalar.

25 Aralık İnternetin Yavaşlatılması Sürüyor

İnternet Servis Sağlayıcıları Sessiz

Dün tesadüfen Instagram’da gördüğüm bir videoda ülkemizde en çok kullanılan internet servis sağlayıcısının müşteri hizmetlerine bir müşterinin 30 dakikayı aşkın süre geçmesine rağmen müşteri hizmetlerine bağlanamaması durumu gerçekten çok can sıkıcı. Hızın düşmesi, site engellemeleri vb. işlemi uygulayan sağlayıcılar kullanıcılarına bilgilendirme yapmıyor.

25 Aralık İnternet Erişim Problemleri

Zaman Zaman Ekşi Sözlüğe Erişim Mümkün Olmuyor

23 Aralık’tan bu yana Ekşi Sözlük en çok erişim problemi yaşayan platformlardan biri. Bu durumun düzeldiğini söylemek doğru olmaz. Gün içinde ve hala birçok kişi zaman zaman VPN ile dahi Ekşi Sözlüğe erişim sıkıntısı çektiklerini duyurdular.

İnternetin yavaşlatılması, erişim problemleri ne zaman kadar sürecek? Belirsiz bir şekilde devam ediyor. Ciddi anlamda bir müdahale’nin olması ve hala kayda değer bir açıklama olmaması soruları arttırıyor. Medya ise üç maymunu oynamaya devam ediyor. Ülkedeki en önemli gelişmeler, sorunlar, konuşulanlar, problemler konusunda iyice kendi içine kapanan ve çok tırı vırı haberleri paylaşan, öne çıkaran bir medya iyice sünepe bir yapıya bürünmüş durumda.

bknz: 23 Aralık İnternetin Yavaşlatılması

bknz: 24 Aralık 2016 İnternet Erişiminin Kısıtlanması

bknz:  Kendi VPN Sunucunuzu Nasıl Kurarsınız?

Güncelleme: 26 Aralık 2016 İnternet Düzeldi Mi?

İnternet Neden Yavaşlatılıyor?