kendi-vpn-sunucusunuzu-kurun
VPN Nasıl Çalışır

Vpn servisleri error veriyor. Dün gece itibariyle BTK harekete geçti ve VPN servis sağlayıcılara erişim yasağı getirdi. Tamamı olmasa da popüler servisler engel yedi.

Bu durumun hiç başına geleceğini düşünmeyenler bile yaşanan bu durum karşısında dumura uğradı  diyebiliriz. Hali hazırda hem erişim sıkıntıları, hem engeller devam ediyor. Ve bu durum çözülse bile yarın başka bir olayda yine aynı senaryo başımıza geleceğinden kendi VPN sunucunu kurabileceğinizle ilgili bir yazı paylaşmak istiyorum.

Kendi VPN Sunucunuzu Nasıl Kurarsınız?

Ekşi sözlükte [sol ayağım] adlı yazar hem değerlendirmelerini hem de önerilerini paylaşmış aşağıda yer verdim.

VPN Nedir?

Virtual Private Network yani sanal özel ağ sizin cihazınızla kiraladığınız sunucu arasında doğrudan bir hat açar. Biraz basitleştirmeye çalışırsak, hapishanenin içindeyken tünel kazıp hapishanenin dışından bir noktadan çıkmaya benzer. tünelin diğer ucundan çıktıktan sonra hapishane içindeki kurallar, yasaklar sizi bağlamaz. Kendi örneğimi vereyim: benim VPN’inim Frankfurt’a bağlı. VPN’imi açtığım an Frankfut’taki herhangi bir internet kullanıcısından farkım kalmıyor.

Peki kendi VPN sunucunuzu nasıl kurabilirsiniz? Bunun için önce bir VPS sunucusu kiralamamız gerekiyor. VPS hizmeti veren pek çok firma var ama benim kullandığım ve başarılı bulduğum firma Digital Ocean. Ayda 5$’a VPS sunucu kiralayabilirsiniz. Ayrıca kurulum için aşağıdaki videoyu izleyiniz.

Bununla Uğraşmak İstemeyenler İçin Opera Tarayıcını VPN ile Kullanabilirler

opera-vpn-nedir

Gördüğüm kadarıyla Opera VPN tarayıcıda beraber kullanabiliyorsunuz ve herhangi bir engel şuan için yok. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca dün ve bugün yazdığımız ara ara güncelenen yazılarımıza mutlaka göz atın 

4 Kasım 2016 Yaşanan İnternet Kaosu

BTK’dan Şok Hamle VPN Servisleri Yasaklansın!